عسل چیست؟ عسل ماده ی خوراکی قندی است که از گیاهان ترشح می شود که توسط زنبور عسل جمع آوری شده و طی فرایندی شیمیایی در کلنی های شش وجهی تبدیل به عسل می شود. این ماده ی طبیعی و غنی از خاصیت می تواند تمام املاح و ویتامین های مفید موجود در گیاه را خیلی راحت در اختیار انسان قرار دهد. شما برای مصرف این ماده ی انرژی زا باید با انواع عسل آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید بهترین آن را برای خود تشخیص داده و مصرف کنید و بیماری های خود را با آن درمان کنید. در این مقاله از عطاری آنلاین عطارمارت به بررسی 16 مدل مختلف عسل پرداخته ایم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چرا انواع عسل وجود دارد؟

به همان اندازه که در دنیای گیاهان، گل ها از تنوع بالایی برخوردارند؛ عسل ها نیز همین گونه هستند. عسل ها با توجه به اینکه از کدام شهد گیاه یا گیاهان آماده شده اند از خاصیت های متفاوتی برخوردارند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با انواع دسته بندی های عسل آشنا کنیم. در بازار های فروش عسل،  عسل های متفاوتی از نظر رنگ، بو،  مزه و خاصیت وجود دارد که مهمترین دسته بندی عسل توسط زنبورداران، عسل تک گل و عسل چند گل یا همان عسل چهل گیاه می باشد. شما می توانید برای خرید عسل طبیعی از سایت عطاری آنلاین عطارمارت اقدام نمایید و درب منزل تحویل بگیرید.

عسل طبیعی یا عسل مصنوعی؟

قبل از انکه به توضیح انواع عسل بر مبنای تک گل و چند گل و خاصیت های آنها بپردازیم باید توجه کنیم که دسته بندی کلی تری در مورد عسل وجود دارد که آن هم به زمان تولید عسل برمی گردد. هنگامی که عسل توسط زنبور تولید می شود به سه صورت طبیعی، مصنوعی و تغذیه ای (شکری) تولید می شود که بهترین نوع آن عسل طبیعی است.

در عسل تغذیه ای زنبور ها توسط شربت های شکر تغذیه می شوند این نوع تولید عسل در بین زنبوردارانی که دنبال سود و منفعت اقتصادی هستند بسیار رایج است زیرا در این نوع پرورش عسل در زمان کوتاه تری تولید و مقدار تولید عسل افزایش پیدا می کند.  این نوع عسل ها به دلیل وجود قند مصنوعی مضر می باشد.

در نوع سوم تولید عسل نه زنبوری وجود دارد و نه زنبور داری. در این نوع تولید مصنوعی، عسل در کارگاه های غیرمجاز تولید شده و به دست مشتری می رسد. این شیره ی مصنوعی که با اسانس و طعم دهنده نام عسل به خودش میگیرد در بازار پرفروش بوده و به دست مشتری با نام عسل طبیعی می رسد.

اما به طور کلی عسل خام و طبیعی خاصیت بهتری نسبت به عسل فرآروری شده دارد زیرا عسل فرآوری شده در کارخانه ها گرم شده و بسته بندی می شود که همین امر سبب از بین رفتن مواد معدنی و ویتامین های عسل می شود.

اگر چه به دست آوردن عسل طبیعی سخت است و دل کندن از بسته بندی های راحت کارخانه ای عسل سخت تر، اما ما در این مقاله شما را با انواع عسل آشنا می کنیم و به شما کمک می کنیم انتخاب راحت تری در مورد این ماده غذایی مقوی داشته باشید و از خواص عسل بهره مند شوید.

از انواع عسل می توان به عسل طبیعی و عسل مصنوعی اشاره کرد

انواع عسل از نظر گل

عسل تک گل

وقتی زنبور از یک گل خاص تغدیه می کند نوع عسل آن عسل تک گل می شود. برای مثال اگر زنبور فقط روی گیاه آویشن بشیند و شهد آن را استفاده کند عسل آن عسل آویشن می شود. البته عسل خالص یک گیاه عملا غیر ممکن می باشد زیرا کنترل زنبور ها غیر ممکن است. اما زمانی می توانیم عسلی را تک گل بنامیم که حداقل 70 تا 80 درصد زنبور از ان گیاه تغذیه کرده باشد. این امر زمانی میسر می شود که بخش وسیعی از پوشش گیاهی آن منطقه محل رویش گیاه مربوطه باشد. برای مثال، اگر بخش وسیعی از یک دشتزار محل رویش آویشن باشد، می توانیم بگوییم عسل به دست آمده ی ما خالص و تک گل آویشن است.

عسل چند گیاه

این نوع عسل که راحت ترین نوع تولید عسل می باشد عسل چهل گیاه است. در این نوع عسل زنبور بر روی انواع گیاهان نشسته و شهد آنان را جمع آوری می کند. مانند عسل کوهستان و یا عسل مرکبات.

انواع عسل از نظر فصل

با توجه به رویش متفاوت گل ها در فصول مختلف، ما می توانیم دسته بندی فصلی نیز برای عسل ها داشته باشیم.

عسل بهاره

در این نوع عسل زنبور بر روی گیاهانی می نشیند که در بهار رشد می کنند مانند عسل مرکبات و عسل اقاقیا و درختان میوه.

عسل پاییزه

این نوع عسل با نام عسل کوهستان شناخته می شود. این عسل بیشتر در اواخر فصل تابستان و اوایل پاییز به دست می آید. دامنه ی کوه های کوهستان دارای پوشش وسیع و متنوع گیاهی است. برای مثال: شیرین بیان، گزنه، قدومه، مریم گلی، آویشن،کاسنی از پوشش های متنوع گیاهی در این مناطق است. زنبور با نوشیدن شهد این گل ها اقدام به تولید عسل بی نظیری از نظر طعم و رنگ و بو می کند.ضمن اینکه عسل کوهستان خاصیت درمانی بالایی دارد. شما اگر می خواهید عسل را برای درمان بیماری های خود مصرف کنید حتما باید نوع عسل مصرفی شما با آن بیماری مطابقت داشته باشد.

انواع عسل را می توان بر اساس گل و فصل تقسیم بندی نمود.

شناخت انواع عسل موجود در ایران:

عسل چهل گیاه

وقتی زنبور عسل از گل های متفاوتی تغذیه کند و شهد آنان را بنوشد، عسل چهل گیاه به دست می آید. شما یک چمنزار وسیع با پوشش گیاهی متنوع را در نظر بگیرید؛ وقتی زنبور عسل از این ناحیه در فصل بهار یا تابستان تغدیه کند، عسل تولید شده دارای خاصیت های متنوع و بیشماری می شود. عسل طبیعی و ارگانیک چهل گیاه خاصیت ضد سرطانی و ضد باکتریایی دارد و برای درمان زخم های پوستی مناسب است. این نوع عسل گردش خون را بهبود می بخشد و باعث تقویت قوای جسمانی می شود. همچنین دشمن کم خونی بوده و مانع از پوکی استخوان شما در دوران کهنسالی می شود.

عسل آویشن

گیاه آویشن دارای ارزش دارویی بالایی است، عسل این گیاه نیز دارای ویتامین های A ، B  و E می باشد. افرادی که دارای سرفه، تنگی نفس و آسم هستند، می توانند از عسل به دست آمده از گیاه آویشن استفاده کنند. عسل آویشن دارای رایحه، عطر و طعم بی نظیری است. این عسل برای درمان سردرد و میگرن نیز کاربرد دارد و بیماری های عفونی را درمان می کند. اگر گرفتار زخم بستر هستید عسل آویشن را می توانید بر روی زخم خود پانسمان کنید و شاهد بهبود آن باشید. عسل آویشن رنگ زرد مایل به قرمز دارد.

عسل کنار

همانطور که از نام این عسل مشخص است، از درخت کنار که بومی مناطق جنوبی ایران است به دست می آید. این عسل، یک عسل پاییزی است. یکی از مقوی ترین عسل ها عسل کنار است. این عسل برای رشد و تقویت حافظه ی خردسالان مفید بوده  و برای تقویت عومی بدن مصرف می شود. اگر دچار ریزش مو و ابرو هستید می توانید از این عسل مصرف کنید. این عسل خاصیت پاکسازی معده و روده را دارد و کرم های معده ی شما را از بین می برد. این عسل برای تقویت اعصاب نیز مصرف می شود.

عسل اقاقیا

عسل اقاقیا یکی از بهترین از گونه ی انواع عسل ها شناخته شده است. این نوع عسل رنگ شفاف و روشنی دارد و سبک است. همچنین دارای ساکارز کمی بوده به همین دلیل برای بیماران دیابتی و کودکان مفید است. اگر دچار بیماری های پوستی و اختلالات تنفسی هستید می توانید از این نوع عسل استفاده کنید.

عسل اکالیپتوس

این نوع از عسل به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و ضد التهاب است. عسل اکالیپتوس دارای سدیم، پتاسیم، منیزیم، اهن، مس و روی است. این عسل برای خردسالانی که گرفتار انگل روده شده اند مفید می باشد.

عسل مانوکا

عسل مانوکا توسط زنبور هایی تولید می شود که از گل مانوکا تغدیه می کنند. این عسل خاصیت ضد باکتریایی دارد. اگر دچار زخم های پوستی هستید می توانید از عسل مانوکا استفاده کنید. استفاده از عسل مانوکا بر روی پوست زخمی سبب ایجاد رشد سلول های پوستی جدید شده و زخم شما را بهبود می بخشد. ضمن اینکه سرشار از ویتامین ب5 ب 3 ب2 و ب6 می باشد.

در این بخش به انواع عسل موجود در کشور ایران پرداخته ایم

عسل مرکبات

عسل مرکبات توسط زنبور هایی تهیه و تولید می شود که برروی شهد انواع مرکبات نظیر پرتقال، لیمو، ماندارین و گریپ فروت می نشینند. پیدا کردن عسل هریک از این مرکبات به تنهایی میسر نیست، زیرا کاشت این مرکبات در کنار یک دیگر صورت می گیرد در نتیجه عسل به دست امده متشکل از انواع مرکبات می باشد. طعم این عسل شیرین و رنگ آن روشن می باشد. این عسل خوش عطر بوی شکوفه ی پرتقال را می دهد. عسل مرکبات به افراد عصبی و یا افرادی که دچار تنش های فکری هستند توصیه می شود. این عسل آرام بخش بوده و تپش قلب را نیز آرام می کند. عسل مرکبات مقوی بوده و برای تقویت حافظه نیز توصیه شده است. اگر در فصل زمستان زیاد دچار سرماخوردگی می شوید می توانید از این عسل برای درمان سرماخوردگی و کاهش التهاب سینه بهره ببرید، زیرا این عسل خاصیت ضد باکتریایی و ضدویروسی دارد و سینه ی شما را نرم می کند.

عسل یونجه

یونجه گیاهی است که در ایران بیشتر برای خوراک دام از آن استفاده می شود، اما اگر با خواص شگفت انگیز عسل این گیاه آشنا شوید حتما از آن استفاده خواهید کرد. این عسل طعم ملایمی دارد و دارای مزایای قابل توجهی برای سلامتی انسان است. به عنوان مثال اگر شما گرفتار زخم های پوستی هستید می توانید از این عسل برای درمان استفاده کنید زیرا عسل یونجه خاصیت ضد باکتریایی دارد و مانعی قوی در برابر رشد باکتری ها است. عسل یونجه انرژی زا بوده و سبب تقویت اعصاب می شود و بیماری های اعصاب ظیر پارکینسون را درمان می کند. این عسل خونساز بوده و کم خونی را بهبود می بخشد.

عسل بهارنارنج

یکی از خوش عطر ترین عسل ها عسل بهارنارنج می باشد. این عسل از شکوفه ی درختان بهارنارنج توسط زنبور تهیه و تولید می شود. عسل بهارنارنج جزو عسل های بهاری به حساب می آید. این نوع از عسل دارای ویتامین ث بوده و سبب ایجاد آرامش و نشاط در فرد می شود. ضمن اینکه  برای تقویت اعصاب نیز مفید می باشد. عسل بهارنارنج خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و برای سوزش و رفلاکس معده مورد استفاده قرار می گیرد. عسل بهارنارنج تصفیه کننده خون و تقویت کننده ی قلب نیز می باشد. اگر خواهان سلامتی خود هستید حتما مصرف عسل بهارنارنج را در سبد غذایی خود قرار دهید.

عسل گشنیز

عسل گشنیز جزو عسل های خوش عطر و طعم است. این عسل ضد سرطان بوده و تقویت کننده نیرو ی مردانگی نیز می باشد. عسل گشنیز سموم بدن را دفع می کند و تقویت کننده قلب و مغز است. این عسل تب بر بوده و برای درمان بیماری های عفونی مانند آبله و سرخک استفاده می شود.

عسل سیاهدانه

یکی مهمترین عسل از انواع عسل ها برای درمان مغز و اعصاب، عسل سیاهدانه است. این نوع عسل که از شهد گل های سیاهدانه به دست می آید، سبب تقویت مغز و اعصاب می شود.  این عسل برای درمان یبوست و بیماری های رماتیسم و کبد نیز کاربرد دارد. استفاده از این نوع خاص عسل به افراد دچار ریزش مو و ریزش ابرو توصیه می شود. عسل سیاهدانه برای رشد و تقویت مغز و حافظه ی کودکان نیز مفید می باشد.

عسل اسطوخودوس

عسل اسطوخودوس با داشتن ظاهری شفاف و روغنی برای زخم های پوستی، سوختگی، نیش حیوانات و زخم های عفونی مورد استفاده ی بسیار قرار می گیرد. این عسل معطر بوی خوشایندی دارد و برای آرامش و تقویت اعصاب و سردرد های میگرنی کاربرد دارد. اگر دچار تنش های فکری و بیخوابی های شبانه هستید حتما این عسل را مصرف کنید.

نتیجه گیری

عسل این موهبت خدادادی، این ماده شگفت انگیز که طبعیت به رایگان در اختیار انسان ها قرار داده است، احتیاج به شناخت و معرفی دارد. ما در این مقاله سعی کردیم انواع عسل را از جهات گوناگون به شما معرفی کنیم تا انتخاب مناسبی برای مصرف عسل روزانه خود با توجه به طبع مزاج و بیماری های خود داشته باشید؛ زیرا اهمیت آگاهی از این موضوع سبب بهبود وضعیت سلامت انسان ها است. حال آنکه بسیاری از مردم به این موضوع توجه خاصی ندارند.

 

برچسب‌ها