سوالات در مورد گل گاوزبان

گل گاوزبان یکی از گیاهان دارویی بسیار پر طرفدار بین مردم می باشد. مهم ترین خاصیت گل گاوزبان، آرامش بخشی و کاهش استرس و اضطراب می باشد. هر چند خواص دیگری نیز بر این گیاه دارویی مترتب است. در این مطلب از عطاری آنلاین عطارمارت می خواهیم به مهم ترین سوالاتی که پیرامون گل گاوزبان پرسیده شده است پاسخ دهیم. تا انتهای مقاله همراه با ما باشید شاید سوال شما هم در بین این سوالات مطرح شده باشد.

سوالات شما در مورد گل گاوزبان:

در ادامه به پر تکرارترین سوالاتی که پیرامون گیاه دارویی گل گاوزبان توسط مردم پرسیده شده است پاسخ می دهیم. امیدوار هستیم جواب به این سوالات برای شما مفید و موثر باشد. همچنین برای خرید گل گاوزبان و خرید گیاهان دارویی می توانید از سایت عطاری آنلاین عطارمارت استفاده کنید.

 • آیا گل گاوزبان قاعده آور است؟
 • گل گاوزبان چند نوع است؟
 • روزی چند لیوان گل گاوزبان بخوریم؟
 • چه موقع گل گاوزبان بخوریم؟
 • گل گاوزبان چند دقیقه باید دم بکشد؟
 • گل گاوزبان چند بار در روز بخوریم؟
 • چه مقدار گل گاوزبان بخوریم؟
 • چگونه گل گاوزبان را مصرف کنیم؟
 • گل گاوزبان چیست؟
 • چه کسانی نباید گل گاوزبان بخورند؟
 • آیا گل گاوزبان برای زن حامله ضرر دارد؟
 • آیا گل گاوزبان سرد است یا گرم؟
 • آیا گل گاوزبان فشار خون را بالا میبرد؟
 • آیا گل گاوزبان حساسیت زاست؟
 • آیا گل گاوزبان باعث لاغری می شود؟
 • آیا گل گاوزبان برای کودکان ضرر دارد؟
 • آیا گل گاوزبان عوارض دارد؟

آیا گل گاوزبان قاعده آور است؟

بله گل گاوزبان خاصیت قاعده آوری دارد و در صورتی که زنان به مدت بیش از 5 روز از این گیاه دارویی استفاده کنند می تواند باعث قاعدگی آنان شود. همچنین این گیاه دارویی به دلیل داشتن مواد طبیعی ضد التهابی می تواند در دوران قادعدگی به کاهش دردهای آن دوران کمک کند.

یکی از خواص گل گاوزبان کمک به زنان یائسه برای بهبود نوسانات خلقی می باشد. این زنان می توانند به جای استفاده از داروهای شیمیایی از مکمل های گل گاوزبان بهره ببرند.

گل گاوزبان چند نوع است؟

یک مدل گل گاوزبان وجود دارد که در دامنه کوه های البرز می روید و یک مدل دیگر هم وجود دارد که در جنوب ایران و برخی کشورهای اروپایی می روید که آن هم به گل گاوزبان شناخته می شود اما هر دو دارای خواص های متفاوتی هستند.

انواع گل گاوزبان چیست؟

روزی چند لیوان گل گاوزبان بخوریم؟

در روز می توانید تا سه لیوان گل گاوزبان میل کنید. البته هر لیوان چیزی حدود 2 مثقال گل گاوزبان باید داشته باشد. یعنی برای مصرف سه لیوان باید در مجموع 6 مثقال گل گاوزبان دم کنید. همچنین نباید بیش از 10 روز از این دمنوش استفاده کنید چرا که ممکن است عوارضی را برای شما ایجاد کند.

چه موقع گل گاوزبان بخوریم؟

گل گاوزبان رو می توانید در هر موقع از روز مصرف کنید. اما 2 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا میل شود.

گل گاوزبان چند دقیقه باید دم بکشد؟

برای دم کردن گل گاوزبان باید ده دقیقه تحت حرارت غیر مستقیم قرار گیرد مثل کتری یا سماور. سپس دو دقیقه دیگر صبر کنید و بعد دمنوش رو میل کنید.

گل گاوزبان چند بار در روز بخوریم؟

در روز 2 تا 3 بار و در هر بار 2 مثقال را می توانید دم کرده و مصرف کنید. بیشتر از این مقدار رو توصیه نمی کنیم.

چه مقدار گل گاوزبان بخوریم؟

در هر وعده می توانید 2 تا 5 مثقال گل گاوزبان را که معادل 10 تا 20 گرم گل یا برگ می باشد را مصرف کنید.

چگونه گل گاوزبان را مصرف کنیم؟

برای مصرف گل گاوزبان باید گل ها و برگ ها گل گاوزبان را خشک کنیم و به صورت دمنوش، چای و عرق گل گاوزبان استفاده کنیم. بدین منظور حدود 10 تا 20 گرم گل گاوزبان را با نیم لیتر آب جوش بر روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا حدودا ده دقیقه دم بکشد. پس از این ده دقیقه، ده دقیقه دیگر صبر کنید سپس می توانید دمنوش گل گاوزبان را میل کنید.

به طور کلی بهتر است گل گاوزبان همراه با مصلح آن که در واقع لیمو امانی می باشد مصرف شود.

چگونه گل گاوزبان مصرف کنیم؟

گل گاوزبان چیست؟

گل گاوزبان گیاهی علفی و یک ساله است که ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتی متر می رسد. ساقه آن شیاردار و خاردار و برگ های آن ساده و مخملی و پوشیده از خارهای خشن است. که هنگام چیدن گل ها گزیدگی ملایمی احساس می شود. این گیاه خودرو است که در دامنه کوهای البزر می روید و دارای گونه های زیادی است. بخش مصرف گیاه برگ ها و گل های آن است.

چه کسانی نباید گل گاوزبان بخورند؟

 • زنان باردار و شیرده
 • افرادی که فشارخون بالا دارند زیر نظر پزشک گل گاوزبان مصرف کنند.
 • افراد قوی و پرخونی که فشارخون دارند.
 • افرادی که از سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه رنج می برند در مصرف گل گاوزبان احتیاط داشته باشند و با پزشک خود مشورت کنند.
 • افرادی که تازه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند تا دو هفته نباید این دمنوش را مصرف کنند.

آیا گل گاوزبان برای زن حامله ضرر دارد؟

بله. در زمان بارداری نباید از گل گاوزبان استفاده کرد. چرا که این گیاه دارویی دارای آلکالوئید بوده که برای جنین مضر است. زنان باردار باید برای مصرف دمنوش های گیاهی حتما زیر نظر پزشک اقدام کنند. زنانی که شیرده هستند هم نباید از گل گاوزبان مصرف کنند.

آیا گل گاوزبان سرد است یا گرم؟

طبع گل گاوزبان گرم و تر است و سرشار از آنتی اکسیدان، فلاوونوئید، آنتوسیانین، اسید گامال و لینولئیک، کولین و ویتامین های B، C، منیزیم، کلسیم، آهن و پتاسیم است.

گل گاوزبان و فشارخون

آیا گل گاوزبان فشار خون را بالا میبرد؟

خیر. در صورتی که گل گاوزبان را همراه با لیمو امانی استفاده کنید باعث افزایش فشارخون نمی شود. این گیاه دارویی به دلیل داشتن ترکیبات فراوان آنتی اکسیدانی باعث بهبود جریان خون در بدن شده به فشارخون بالا کمک می کند. گل گاوزبان همچنین برای بهبود بیماران دیابتی نیز مفید است و به پایین آوردن قند خون آن ها کمک می کند.

آیا گل گاوزبان حساسیت زاست؟

خیر. اتفاقا گل گاوزبان دارای ترکیبی به نام آلکالوئید بوده که می تواند خواص ضد حساسیتی داشته باشد. همچنین برای بیماران روماتیسمی نیز مفید می باشد.

آیا گل گاوزبان باعث لاغری می شود؟

خیر. گل گاوزبان بر روی لاغری افراد تاثیر خاصی ندارد.

آیا گل گاوزبان برای کودکان ضرر دارد؟

برگ های تازه گل گاوزبان می تواند جوش های چرکی دهان اطفال را درمان کند. به طور کلی گل گاوزبان همان خواصی را که برای بزرگسالان دارد برای کودکان نیز می تواند به همراه داشته باشد.

مزیت دیگر گل گاوزبان برای کودکان این است که زمانی که آن ها دچار سرفه یا سرماخوردگی می شوند همراه با گیاهان دارویی دیگری نظیر پنیرک، گل بنفشه و گل ختمی می تواند در بهبود گلودرد، سرفه و علائم سرماخوردگی موثر باشد.

آیا گل گاوزبان عوارض دارد؟

گل گاوزبان نیز همانند بقیه گیاهان دارویی در صورتی که به صورت بیش از اندازه مصرف شود می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

در صورتی که از این دمنوش زیاد استفاده شود می تواند مسمومیت کبدی را برای ما به همراه داشته باشد. از عوارض دیگر گل گاوزبان در صورت مصرف زیاد می تواند دل درد و معده درد باشد.

یک دیدگاه برای “پاسخ به سوالات شما در مورد گل گاوزبان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *