زنجبیل و بدن درد

زنجبیل در بسیاری از فرهنگ ها شناخته شده و مورد استفاده می باشد. زنجبیل یک گیاه قوی و دارای خاصیت های فراوان برای سلامتی ما می باشد.

با مطالعه این مقاله با مزایای زنجبیل و نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد.

معرفی زنجبیل:

زنجبیل ادویه ای است که از ریزوم های گیاه Zingiber officinale بوجود آمده است. از این ادویه در آشپزی کشورهای آسیایی علی الخصوص خاورمیانه استفاده می شود. زنجبیل دارای ماده ای به نام کرکومین می باشد که خاصیت زیادی برای مسائل گوارشی بدن انسان دارد و همچنین برای افرادی که دارای پرهیز غذایی لکتین می باشند بسیار مناسب می باشد. زنجبیل اثرات ضد میکروبی، آنتی اکسیدان و ضد التهابی از خود نشان داده است.

مواد اولیه فعال در زنجبیل:

ترکیبات فعال موجود در زنجبیل عبارتند از: gingerol, shogaol, paradol, zingerone, zerumbone gingerdione, terpenoids ، 1-Dehydro-(10) و فلانوئیدها. تمام این ترکیبات دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی هستند، در حالی که برخی از آنها ضد تومور، ضد التهابی، ضد درد، ضد میکروبی و فعالیت های محافظت کننده از کبد دارند.

مزایای زنجبیل:

  • زنجبیل یک ضد التهاب طبیعی است: ماده 1-Dehydro-(10)-gingerdione یک ماده فعال در زنجبیل می باشد که می تواند ژن های التهابی را با تنظیم مسیر NF-κB  کنترل نماید. زنجبیل مانند آسپیرین فعالیت آنزیم COX را محدود می کند. همچنین تولید مواد شیمیایی التهابی به نام  leukotrienes و  prostaglandins  را محدود می کند. زنجبیل CRP سرم را در انسان کاهش می دهد.

 

  • زنجبیل یک داروی مسکن طبیعی: زنجبیل به طور موثری گزارش های ذهنی درد را کاهش می دهد. مصرف 2 گرم زنجبیل در روز برای کاهش دردهای عضلانی ناشی از ورزش های طولانی مدت و سایر علل بسیار توصیه شده است. زنجبیل معادل داروی دیکلوفناک تجویز می شود که عوارض ناراحتی های گوارشی را به همراه ندارد.

 

زنجبیل و بدن درد

 

  • زنجبیل دردهای قاعدگی را کاهش می دهد: اثر زنجبیل در کاهش درد بیشتر از پلاسبو یا دارونما می باشد (پلاسبو به درمانی گفته می شود که فرد مریض تحت داروها یا عمل های بودن عارضه قرار می گیرد) . همچنین زنجبیل نشان داده به اندازه مفنامیک اسید موثر می باشد.

 

  • زنجبیل به درمان بیماری استئوآرتریت کمک می کند: استئوآرتریت یک بیماری مفصلی می باشد که همراه با درد در نواحی شکسته شده می باشد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل اثر استئوآرتریت را بهبود می بخشد، در حالی که مطالعات دیگر نشان می دهد که زنجبیل تنها در اولین درمان موثر است، بنابراین برای تعیین اثربخشی واقعی تحقیقات بیشتری ضروری است.

 

  • زنجبیل به درمان آلرژی و آسم کمک می کند: زنجبیل برای افراد با غلبه TH2 مناسب می باشد. Zerumbone یک ماده فعال در زنجبیل پاسخ TH1 را افزایش و پاسخ حساسیتی TH2 را به پروتئین سفید تخم مرغ (آلبومین) در آزمایش روی موش کمک می کند. زنجبیل با سرکوب پاسخ ایمنی Th2 به موش در آسم کمک می کند. زنجبیل با کاهش انقباض ناشی از استیل کولین، انقباض عضله صاف را در مسیر هوا کاهش می دهد

 

آسم و زنجبیل

 

  • زنجبیل به درمان بیماری اگزما کمک می کند: همانطور که گفتیم یکی از ترکیبات فعال در زنجبیل Shogaol می باشد که باعث کاهش اگزما در موش با مهار سیتوکین با فعال سازی مسیر Nrf2 . اگزما شرایط غالب TH2 می باشد بنابراین احساس می شود که زنجبیل می تواند کمک کند.

 

  • زنجبیل باعث تقویت یکپارچگی روده می شود: زنجبیل prostaglandin ها را در طول معده افزایش می دهد و این برای مبتلایان به استئوآرتریت که دائما از داروهای شیمیایی NSAID استفاده می کنند و مشکلات معده را افزایش می دهد، بسیار مفید می باشد. مطالعات حیوانی نشان می دهد زنجبیل ضایعات معده را کاهش می دهد. علت این امر مهار رشد هلیکوباکتر پیلوری و از طریق کاهش ترشح اسید معده می باشد.

 

  • زنجبیل به بهبود تهوع و استفراغ کمک می کند: زنجبیل با مهار عملکرد سروتونین در دستگاه گوارش باعث بهبود استفراغ می شود و از این رو برای دوران اولیه بارداری مناسب می باشد. همچنین برای کاهش عوارض شیمی درمانی و برخی از داروها مناسب می باشد.

 

  • زنجبیل مشکلات معده را مرتفع می کند: زنجبیل جریان غذا در روده را تسهیل می کند. از این رو تخلیه مواد غذایی از معده به روده بهتر و با سرعت بیشتری انجام می گیرد. بنابراین برای سوءهاضمه هم می تواند راهگشا باشد.

 

  • زنجبیل از کبد محافظت می کند: زنجبیل از مسمومیت خرگوش ها با کادمیم از کبد و کلیه در برار مسمومیت کادمیم محافظت به عمل آورده است. زنجبیل در موش صحرایی در مقابل مسمومیت آلومینیوم از خود عملکرد خوبی گذاشته است.

 

زنجبیل و درمان کبد

خرید ادویه جات

 

منبع: سایت selfhacked

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *