خواص زردچوبه

تاریخ به روز رسانی: 21 مه 2019 ، 30 اردیبهشت 1398

کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواصی است که برای فشارخون بالا بسیار مفید می باشد. این ماده به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل کرده و باعث کاهش فشار خون می شود.

فشار خون بالا یکی از معضلات پیشرو در بسیاری از کشورهای جهان می باشد. فشارخون بالا یا هایپرتنژن شرایطی است که می تواند به بیماری هایی نظیر حمله قلبی، سکته های مغزی و بیماری های کلیوی منجر شود. به همین دلیل مهم است که فشار خونتان را کنترل کنید و مطمئن شوید که در سطح نرمال قرار دارد. ورزش کردن و داشتن یک رژیم غذایی متعادل دو عامل مهم در تعیین فشار خون هستند. و به نظر می رسد که زردچوبه، ادویه ای مهم برای تنظیم فشار خون به حساب می آید.

زردچوبه، این ادویه طلایی علاوه بر اینکه برای طعم خاصش در طب آیورودا مورد استفاده قرار می گیرد، خواص دارویی آن نیز به خوبی شناخته شده و برای درمان بیماری ها استفاده می شود.

برگزیده ها:

 • کورکومین یکی از مواد فعال موجود در زردچوبه دارای خواص زیادی برای فشار خون بالا است.
 • ترکیبات ضد التهاب زردچوبه برای فشار خون بالا بسیار مناسب است.
 • زردچوبه نباید بیش از حد مجاز مصرف شود.

در ادامه به شش دلیل مهم که نشان می دهد زردچوبه برای فشار خون بالا مناسب است اشاره خواهیم کرد.

 • کورکومین به کاهش فشارخون کمک می کند

کورکومین

 

کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی اکسیدان محبوب برای کاهش فشار خون می باشد. خواص آنتی اکسیدانی کورکومین مسئول تنظیم فشار خون هستند. کورکومین همچنین از بدن در مقابل اختلالات عروقی محافظت به عمل می آورد.

 • زردچوبه از آسیب به شریان های انتقال خون جلوگیری می کند

این ادویه به غیر از تنظیم فشار خون، از آسیب های ناشی از فشار خون بالا نیز مراقبت به عمل می آورد. همانطور که در بالا گفته شد فشار خون بالا می تواند منجر به انواع بیماری های قلبی شود. یک دلیل رایج در بسیاری از مشکلات قلبی، تجمع پلاک ها در شریان های خونی است. این پلاک ها شریان ها را تخریب می کند و از حرکت خون به مغز و سایر قسمت های بدن جلوگیری به عمل می آورد.

داشتن فشار خون بالا باعث آسیب بیشتر به این شریان ها می شود. کلسترول LDL یا کلسترول بد، در دیواره شریان ها به شکل پلاک تجمع پیدا می کنند. کورکومین می تواند از آسیب بیشتر به شریان ها به دلیل فشار خون بالا جلوگیری نماید.

 • زردچوبه به تنظیم قند خون و کلسترول بالا کمک می کند

به غیر از تنظیم فشار خون، زردچوبه می تواند به طور قابل توجهی در کاهش قند خون و کلسترول بد موثر باشد. هر دوی این عوامل باعث ایجاد بیماری های قلبی می شود. خواص آنتی اکسیدانی زردچوبه در مواجهه با این شرایط بسیار کارساز و راهگشا می باشد.

 • خواص ضد التهابی زردچوبه در کاهش فشار خون موثر است

 

خواص ضد التهابی زردچوبه دلیل دیگری است که باعث محبوبیت این ادویه شده است. کورکومین دارای خواص ضد التهابی می باشد که به تنظیم فشار خون کمک می کند. التهاب برای بدن خطرناک است چرا که می تواند به سفت شدن شریان های خونی کمک کرده و موجبات فشار خون بالا را فراهم نماید.

 • زردچوبه، تغییرات پلاکتی ناشی از فشار خون بالا را کنترل می کند

فشار خون بالا می تواند منجر به تغییر در تعداد پلاکت های خونی شود. داشتن فشار خون به طور مداوم می تواند فعالیت پلاکت های خونی را افزایش دهد و این خود احتمال لخته شدن خون درون شریان ها را افزایش می دهد که موضوع بسیار خطرناکی است. با این حال مطالعات نشان می دهد مصرف زردچوبه می تواند تغییرات تعداد پلاکت ها را در زمان داشتن فشار خون کنترل کند.

 • زردچوبه آنزیم ACE را مهار می کند

این آنزیم رگ های خونی را محدودتر و باریک تر می کند. زردچوبه می تواند اثرات این آنزیم را مهار کند و به تنظیم فشار خون کمک نماید. با این حال جالب است که بدانید بسیاری از داروهای فشار خون بر اساس همین مکانیسم عمل کرده و بر روی تنظیم فشار خون اثر می گذارند.

 

زردچوبه و کاهش فشار خون

 

 • با همه خواصی که زردچوبه برای ما دارد باید در مصرف بیش از اندازه آن احتیاط به عمل آورد. مصرف بی رویه زردچوبه می تواند به ناراحتی های معده و در حالت بدتر زخم معده منجر شود. افرادی که دارای سنگ های صفراوی هستند یا از هر گونه انسداد در مسیر صفرا رنج می برند باید مقدار کمی زردچوبه مصرف نمایند و حتما با مجوز پزشک زردچوبه را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
 • از آن جا که زردچوبه باعث کاهش قند خون می شود، افراد مبتلا به دیابت باید با احتیاط بیشتری از این ادویه پر فایده استفاده نمایند.
 • زردچوبه باعث رقیق شدن خون می شود به همین دلیل توصیه می شود قبل از عمل جراحی از مصرف این ادویه خودداری شود.

خواص گیاه زردچوبه در کاهش فشار خون

ماده کورکومین که دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد انعقاد خون، ضدالتهاب قوی می باشد در زردچوبه به صورت فراوان یافت می شود. همین امر باعث شده است که گیاه زردچوبه در کاهش فشار خون مفید باشد . این ماده (کورکومین) با ایجاد امکان جریان روان تر خون و نیز محافظت از رگ های خونی در برابر آسیب رادیکال های آزاد از سلامت رگ های خونی محافظت می کند و به کاهش سطوح کلسترول خون کمک میکند.

چگونگی استفاده از زردچوبه برای کاهش فشار خون

همان طور که گفته شد ماده کورکومین در زردچوبه وجود دارد . این ماده باعث انبساط شریان ها نیز می شود. از این رو زردچوبه درمان مفیدی برای فشار خون بالا است . در مصرف زردچوبه باید از خود درمانی پرهیز کرد و با پزشک معالج خود در رابطه با دوز مصرفی این گیاه مشورت کرد . چرا که مصرف زیاد زردچوبه می تواند موجب مشکلات معده گردد. البته باید به این نکته توجه کرد که مصرف زردچوبه به طور معمول بی خطر محسوب می شود اما مقدار مصرفی زردچوبه به شدت مشکل بستگی دارد.

زردچوبه و فشارخون

ریشه تازه زردچوبه و فشار خون

تا به امروز  زردچوبه را به عنوان یک افزودنی به رژیم غذایی می شناختید . که آن را به صورت خرد شده، پودر و یا حلقه حلقه شده در رژیم غذایی خود به کار می بردید. اما  بهتر است بدانید که امکان گرفتن آب ریشه زردچوبه وجود دارد و می توان آب ریشه زردچوبه را به همراه اندکی پودر فلفل سیاه مصرف کرد . آب ریشه زردچوبه را می توان به همراه عصاره ها و آب میوه های تازه دیگر استفاده کرد و می توان از ریشه های زردچوبه یک خمیر طلایی به دست آورد.

اقدام های احتیاطی در مصرف زردچوبه

اگر باردار هستید یا به نوزاد خود را شیر می دهید و یا به یک اختلال خونریزی مبتلا هستید از مصرف زردچوبه و مکمل های آن پرهیز کنید.

در صورتی که انسداد کیسه صفرا دارید، و یا نیز عمل جراحی در پیش دارید از مصرف مکمل های زردچوبه پرهیز کنید. استفاده از زردچوبه در رژیم غذایی بی خطر می باشد اما ممکن است این گیاه با برخی داروها تداخل داشته باشد. در زمان مصرف داروهایی از قبیل داروهای دیابت، داروهای کاهش اسید معده و داروهای رقیق کننده خون نباید مکمل های زردچوبه را مصرف نمود. بیماران مبتلا به نقرص و یا سنگ کلیه از زردچوبه نباید استفاده کنند.

خرید ادویه از عطاری آنلاین عطارمارت

منبع:

سایت doctor.ndtv.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *