خواص کندر

امروزه همه انسان ها به نوعی با سرطان در ارتباط هستند. روزی نیست که خبرهای ناخوشایند گرفتاری یکی از دوستان یا آشنایان به سرطان به گوش ما نرسد. در حالی که هیچ درمان قطعی برای سرطان وجود ندارد شاید این خبر که یک ماده به نام کندر می تواند در درمان و مبارزه با سرطان نقش حیاتی داشته باشد بسیار خوشحال کننده باشد. با این حال که بسیاری از داروهای مبارزه کننده با سرطان دارای عوارض جانبی زیادی هستند تاکنون برای کندر عوارض خاصی گزارش نشده است. ساختارهای شیمیایی اسیدهای کندر شبیه به استروئیدها بوده اما عملکرد آن ها متفاوت می باشد.

 

کندر چیست؟

 

خواص گیاه کندر

 

مقاله پیشنهاد شده: آخرین تحقیقات در مورد خواص زردچوبه، ادویه ای مهم ایرانیان

 

کندر نام صمغی است که از درخت بوسولیا (Boswellia serrata) از خانواده Burseraceae مشتق می شود. درخت بوسولیا، بومی کشور هند بوده و ترکیبات تولید شده توسط آن اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی قوی دارد. در واقع مدت ها قبل از داروها و مکمل های موجود برای کاهش التهاب، از عصاره های گونه های مختلف درخت بوسولیا برای درمان انواع بیماری های التهابی مثل آرتروز، بیماری التهاب روده و بیماری های قلبی استفاده می گردیده است.

انواع دیگری از درخت بوسولیا از جمله boswellia sacra و boswellia carteri در مناطقی مانند عمان از خاورمیانه و بخش هایی از شمال آفریقا رشد می کند. این گونه های خاص از بوسلیا همانند بوسولیا که صمغ کندر را تولید می کند دارای توانایی های بهبودی مشابه همانند مبارزه با آرتروز و انواع تومورها می باشد. بیش از 20 گونه بوسولیا در جهان وجود دارد که اکثر آن ها در شمال شرقی آفریقا رشد پیدا می کنند و تخمین زده می شود که 75 درصد از گونه های این درخت در همین منطقه ایجاد می شوند.

اما چه چیزی باعث می شود عصاره این گیاه برای مبارزه با بیماری ها و حفظ سلامتی مفید باشد؟ بسیاری از ترکیبات موجود در کندر باعث تنظیم سیستم ایمنی شده علی الخصوص برخی از این ترکیبات بعضی از میانجی ها و انتقال دهنده ها را که منجر به رشد تومور و مرگ سلول های سرطانی می شود را متوقف می کند. این ماده مفید با انجام فعالیت های زیر در بدن به سلامتی ما کمک می کند:

  • تداخل با تولید سایتوکاین
  • کمک به تنظیم لنفوسیت ها و تعاملات سلول های T
  • تنظیم تولید پادتن ها ایمونوگلوبین G که بدن را از عفونت های باکتریایی و ویروسی محافظت می کند.
  • تنظیم تولید پادتن ایمونوگلوبین M که عمدتا در خون و مایع لنفاوی یافت می شود.

 

مقاله پیشنهاد شده: ۱۸ گیاه دارویی برتر که طول عمر شما را افزایش می دهد

 

خواص کندر:

 

اینفوگرافیک خواص کندر

 

  • کاهش التهاب:

 

در میان عصاره درخت بوسلیا برخی ترکیبات از قبیل ترپن ها و اسید بوسلیک وجود دارند که به شدت ضد التهاب بوده و از سلول های سالم بدن محافظت به عمل می آورد. ترپن ها مواد شیمیایی معطری هستند که در برخی از گیاهان من جمله اکالیپتوس، نعناع و ریحان وجود دارد و دارای توانایی های آنتی اکسیدانی قوی هستند.

ترپن ها نقش حیاتی در محافظت از گیاه را ایفا می کند. زیرا عطر قوی این ترکیب، از گیاه در مقابل حمله انواع حشرات و تنش های محیطی محافظت می نماید. در بدن انسان نیز، ترپن ها همین وظایف را به خوبی انجام می دهد و به کاهش آسیب رادیکال های آزاد و طولانی شدن عمر انسان منجر می شود.

سایر ترکیبات شیمیایی که در بوسلیا شناسایی شده اند مانند آکبا (AKBA) به طور طبیعی پاسخ های التهابی را با کنترل لنفوسیت های T کاهش می دهد. اگر چه این فرآیند، مشابه عملکرد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بوده اما عوارض جانبی آن به مراتب کمتر از داروهای شیمیایی می باشد.  آکبا نشان داده است که در مبارزه با بسیاری از مبارزات التهابی از قبیل آرتروز، برونشیت، کرون و سرطان بسیار توانا می باشد.

یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در کندر که دارای توانایی های مشابه در کنترل التهابات می باشد اینسنسول استات بوده که در کاهش التهابات مربوط به مغز موثر بوده و عملکردهای شناختی را به خوبی بهبود می بخشد. مطالعات نشان می دهد اینسنسول استات از نورون ها محافظت می کند، با تشکیل تومورها مبارزه کرده و دارای خواص زیادی برای تقویت خلق و خو می باشد که باعث می شود کندر به یک ترکیب ضد افسردگی و ضد اضطراب طبیعی تبدیل شود.

 

  • کاهش دردهای مفصلی و آرتروز:

 

یک مطالعه منتشر شده در پایگاه جامع داده داروها نشان داد که عصاره درخت بوسولیا می تواند به کاهش درد، تورم و مشکلات حرکتی در افراد مبتلا به آرتریت یا استئوآرتریت کمک کند. مطالعات نشان می دهد مصرف کندر می تواند باعث کاهش 32 تا 65 درصدی کاهش درد مفاصل شود که با داروهای تجویزی شیمیایی قابل مقایسه می باشد.

مطالعه دیگری که در مجله گیاه درمانی منتشر شده است نشان می دهد که درخت بوسولیا می تواند علائم استئوآرتریت مانند درد زانو و درد در حین پیاده روی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. محققان نتیجه گرفتند که فعالیت های ضد التهابی، ضد آرتروزی و ضد دردی بوسولیا، این گیاه را یک درمان امیدوارکننده برای کاهش درد زانو، بهبود خمیدگی زانو و افزایش میزان پیاده روی در افراد مبتلا به تورم مفصل زانو می دانند.

 

درخت بوسولیا

 

  • با سرطان می تواند مبارزه کند

 

روغن کندر که از طریق خالص سازی رزین گرفته شده از تنه درخت بوسولیا حاصل می شود، برای هزاران سال است که به خاطر خواص پزشکی آن مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه تحقیقات نشان می دهد روغن کندر به شدت با پیشگیری از سرطان در ارتباط است. بسیاری از مردم در سراسر جهان بدون هیچگونه عوارضی از این ماده مفید استفاده می کنند. روغن کندر به طور موثری با سلول های سرطانی مقابله کرده و از سلول های سالم محافظت به عمل می آورد، به همین دلیل بسیاری از متخصصان طب سنتی از این ماده در درمان سنتی سرطان استفاده می کنند.

تحقیقات ارتباط بین آکبا و محافظت در برابر سرطان مغز، پستان، روده بزرگ، لوزالمعده، پروستات و معده تایید کرده اند. همچنین تاثیر مثبت دیگری که کندر بر سرطان دارد کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان همچون شیمی درمانی می باشد. به طور کلی عصاره بوسولیا در مبارزه با این عوارض توانمند می باشد.

 

  • افزایش سرعت بهبود عفونت ها

 

بوسولیا قادر به کاهش عفونت های تنفسی و سینوسی است. به این معنی است که شما می توانید از سریع تر خوب شدن سرفه ها، سرماخوردگی، آنفولانزا و گلودرد خود لذت ببرید. همچنین تحقیقات نشان می دهد که بوسولیا در بهبود آلرژی و آسم نقش به سزایی دارد. این گیاه قادر است اخلاط موجود در ریه ها و مجاری بینی را پاکسازی نماید و به تنفس بهتر فرد کمک کند.

در پزشکی سنتی چینی، از کندر به عنوان یک درمان طبیعی برای بهبود گردش خون، افزایش سرعت بهبود و کاهش دردهای ناشی از عفونت های باکتریایی و ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود. مطالعات همچنین نشان می دهد عصاره های انواع مختلف بوسولیا به عنوان یک ضد ویروس طبیعی برای درمان ویروس های قوی و یا بیماری های ناشی از نیش حشرات استفاده می شود.

 

مقاله پیشنهاد شده: ۱۱ خاصیت علمی و درمانی فلفل سیاه برای ذهن و بدن

 

  • جلوگیری از بیماری های خود ایمنی

 

سیستم ایمنی بدن به طور مداوم انواع مختلفی پادتن را برای مبارزه با بیماری های مختلف تولید می نماید. اما گاهی اوقات این فرآیند اشتباه است و پادتن ها اندام های سالم بدن را مورد تهاجم قرار می دهند و وقتی این اتفاق بیفتد بیماری خود ایمنی شکل می گیرد.

یکی از رایج ترین استفاده ها از روغن کندر و بوسولیا، درمان انواع بیماری های خود ایمنی علی الخصوص بیماری های التهابی رایج مثل آسم، آرتروز و مسائل روده ای می باشد. بوسولیا با توسعه بیمارهای خود ایمنی از طریق کنترل تولید ایمونوگلوبین ها و پادتن ها که توسط سیستم ایمنی بدن در مواجه با میکروب ها، ویروس ها و قارچ ها ساخته می شود، کمک شایانی به سلامت بدن می کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که عصاره بوسولیا در درمان بیماری سندروم روده تحریک پذیر (IBS) من جمله کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و کولیت کلاژنی موثر می باشد. IBS یک اصطلاح برای گروهی از مشکلات روده بوده که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود و فرآیند جذب مواد طبیعی و دفع مواد غیر ضروری را مختل می کند. بوسولیا ممکن است به بیماری IBS کمک نماید چرا که باعث کاهش تورم و التهاب مرتبط با روده شده، سلول های روده را بازسازی می کند و به حفره های دیواره روده کمک می کند. یک مطالعه منتشر شده در یک مجله تحقیقاتی اروپایی نشان داد مصرف 350 میلی گرم بوسلیا به مدت 6 هفته و در هر روز سه مرتبه باعث بهبودی 82 درصدی بیماران IBS شد که این نتیجه بهتر از داروهای شیمیایی تجویز شده برای این بیماری می باشد.

خرید اینترنتی گیاهان دارویی

منبع: سایت draxe.com