گیاه چتر گندمی

اگر می خواهید کبدتان را پاکسازی کنید و سلامت آن را افزایش دهید، گیاه چتر گندمی یک سر و گردن بالاتر از بقیه گیاهان دارویی قرار دارد. گیاه چتر گندمی بیش از 2000 سال است در طب سنتی چینی برای سم زدایی بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

علاوه بر این، ریشه های این گیاه دارای خواص ضد التهابی مناسبی می باشد و از لحاظ تاریخی برای درمان انواع بیماری های کبدی همچون سیروز کبدی مورد استفاده قرار گرفته است. فرمول های گیاهی از قبیل Xiao Chai Hu Tang که در گیاه چتر گندمی یافت می شود برای درمان هپاتیت و سرطان کبد موثر است. همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است این گیاه دارای خواص ضد ویروسی، هپاتوپروتکتیو ( حفاظت کبدی )، ضد التهابی، ضد انعقادی ( می تواند گسترش سلول های سرطانی را متوقف نماید) و شیمی درمانی ( متوقف کننده یا جلوگیری از رشد سلول های سرطانی ) است. در ادامه به معرفی برترین خواص گیاه چتر گندمی می پردازیم.

خواص گیاه دارویی چتر گندمی:

 

در ادامه مقاله به مهم ترین و برترین خواص گیاه چتر گندمی می پردازیم.

 

آخرین تحقیقات در مورد خواص زردچوبه، ادویه ای مهم ایرانیان

 

 • بهبود عملکرد کلی کبد و پاکسازی بدن

 

کبد بزرگترین اندام داخلی بدن انسان است و وظایف مهمی از قبیل خنثی کردن سموم بدن را بر عهده دارد. کبد همچنین صفرا را ترشح می کند که به جذب و هضم چربی ها و ویتامین های محلول در چربی کمک شایانی می نماید.

نگه داشتن کبد به صورت سالم یکی از ارکان های اصلی سلامت انسان ها می باشد. بسیاری از عوامل و عادت های مضر وجود دارد که سلامت کبد را تهدید می نماید من جمله: نوشیدن الکل، خوردن زیاد غذاهای فرآوری شده، مصرف داروهای خاص و آلودگی های محیطی. گیاه چتر گندمی به دلیل توانایی آن در سم زدایی بدن کمک شایانی به بهبود سلامت کلی کبد می کند. قطعا این گیاه، یکی از قوی ترین گیاهان دارویی برای بهبود عملکرد کبد است که به جذب مواد مغذی و حذف سموم خطرناک کمک می کند.

 

 • جلوگیری از سیروز و سرطان کبد

 

سیروز نوعی بیماری کبدی است که به صورت تدریجی بافت سالم کبد را با بافت اسکار جایگزین کرده و مانع از عملکرد صحیح کبد و ایجاد یک جریان مناسب از خون و صفرا می شود. شایع ترین علل سیروز کبدی مصرف نوشیدنی های الکلی و بیماری هایی خاص نظیر هپاتیت c می باشد و در صورت درمان نشدن می تواند کشنده باشد.

Sho-saiko-to یا Xiao Chai Hu Tang ، یک داروی ژاپنی است که در گیاه چتر گندمی یافت می شود. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی در دانشگاه پزشکی اوزاکا ژاپن نشان داد که این دارو دارای اثر محافظتی بر روی کبد می باشد. یک مطالعه نشان داد این دارو به بیماران سیروز کبدی کمک کرد تا مانع رشد سلول های سرطانی شود.

 

خواص چتر گندمی

 

 

 • تقویت عملکرد غدد فوق کلیه

 

چتر گندمی در ترکیب با شیرین بیان و جینسنگ برای کمک و تحریک عملکرد غدد آدرنالی استفاده می شود. این موضوع برای افرادی که مدت مدیدی از داروی کورتیکواستروئیدی استفاده می کنند بسیار مفید بوده و به عملکرد صحیح غدد آدرنالی آن ها کمک می کند. گیاه چتر گندمی با کم غدد فوق کلیه به هماهنگ سازی بدن و بهبود سطح انرژی کمک می کند.

 

 • کمک به بیماری صرع

 

یکی دیگر از شگفت انگیزترین یافته ها در مورد چتر گندمی، توانایی این گیاه در مقابله با بیماری صرع می باشد. صرع نوعی اختلال است که فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل شده و باعث تشنج می شود.

چتر گندمی که در دو فرمول گیاهی چینی Sho-saiko-to و Saiko-keishi-to یافت می شود. تحقیقات نشان داد هر دو فرمول گیاهی می توانند به بیماران صرعی کمک کنند. مطالعات همچنین نشان داد که هیچگونه تداخل دارویی با مصرف داروهای ضد تشنج وجود ندارد.

 

مقاله پیشنهاد شده: برترین خواص ترخون

 

 • مبارزه با سرطان تخمدان

 

در یک مطالعه که در سال 2015 در بیمارستان عمومی پکن توسط متخصصین طب چینی انجام شد، به بررسی خواص ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی عصاره ریشه چتر گندمی بر علیه سلول های سرطان تخمدان در شرایط آزمایشگاهی پرداختند. نتایج نشان داد که این عصاره توانایی بالایی در کشتن سلول های سرطانی تخمدان دارا می باشد.

به طور کلی خواص ضد سرطانی این عصاره به دلیل توانایی آن در تقویت مرگ سلول های سرطانی از طریق نابودی و تکه تکه کردن DNA آن ها و ایجاد اختلال در متابولیسم سلول های سرطانی می باشد. با توجه به نتایج این تحقیقات و مبارزه با سرطان های کبد و تخمدان، این انتظار از گیاه چتر گندمی می رود که در مقابل سایر سرطان ها نیز عملکرد مناسبی داشته باشد.

 

 • کمک به درمان افسردگی

 

امروزه بسیاری از افراد برای تسکین اضطراب و افسردگی های ناشی از زندگی مدرن از داروهای شیمیایی ضد افسردگی استفاده می نمایند. این داروها قطعا نمی تواند بدون عوارض باشند. بنابراین توجه به داروهای طبیعی که جایگزین داروهای شیمیایی شود بسیار مهم می باشد.

طب سنتی چینی معتقد است رکود حرکت qi (چی) که در کبد صورت می گیرد و باعث جاری سازی انرژی به سطح بدن می شود، می تواند دلیل افسردگی باشد. چتر گندمی حاوی ترکیبات گیاهی می باشد که این حرکت را در بدن تقویت کرده و باعث ایجاد شور و نشاط بیشتری در بدن ما می شود. این فرمول های گیاهی برای درمان افسردگی های ناشی از سندروم پیش از قاعدگی (PMS) نیز بسیار موثر است.

 

گیاه دارویی چتر گندمی

 

خلاصه مطالب مهم دیگر در مورد گیاه چتر گندمی:

 

 • گیاه چتر گندمی بیش از 2000 سال است که در طب سنتی چینی (TCM) مورد استفاده قرار گرفته است.
 • در متون طب سنتی چینی این گیاه به نام chai hu به معنای روشن شدن وحشیانه است.
 • در طب سنتی چینی برای بهبود حرکت چی (qi) در بدن استفاده می شود.
 • از ریشه این گیاه به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود.
 • گیاه چتر گندمی یک درمان اصلی در پزشکی ژاپنی است. علی الخصوص در فرمول گیاهی Sho-saiko-to که برای بیماری های کبد مورد استفاده قرار می گیرد. طب ژاپنی برخواسته و وابسته به طب سنتی چینی می باشد.
 • این گیاه 16 درصد از فرمول گیاهی Sho-saiko-to را تشکیل می دهد.
 • Chai hu shu gan wan یکی دیگر از فرمول های گیاهی در طب سنتی چینی بوده که برای درمان مسائلی نظیر PMS، استرس و افسردگی که با رکود حرکت چی همراه است، مناسب می باشد.
 • در بعضی از گل فروشی ها، از گل چتر گندمی برای دسته گل عروس استفاده می نمایند.

 

مقاله پیشنهاد شده: برترین گیاهان دارویی ضد ویروس را بشناسید

 

عوارض گیاه چتر گندمی:

 

در حال حاضر هیچگونه گزارشی قطعی در مورد اثرات و عوارض احتمالی وجود ندارد. بعضی از عوارض جانبی مطرح شده شامل افزایش حرکات روده، نفخ و خواب آلودگی می باشد. در بعضی موارد هنگام ترکیب با سایر گیاهان دارویی مشکلات ریوی و تنفسی جدی برای فرد به همراه داشته است.

در صورت حاملگی، اختلالات خونریزی، دیابت و بیماری های خود ایمنی از مصرف این گیاه پرهیز شود. حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی از مصرف این گیاه اجتناب نمایید. از آن جا که چتر گندمی فعالیت سیستم ایمنی را تقویت می کند ممکن است اثربخشی داروهای ضد سرطان را کاهش دهد.

 

حرف آخر:

 

گیاه دارویی چتر گندمی یک درمان طبیعی در طب سنتی چینی بوده که باعث بهبود حرکت چی (qi) و جریان خون در بدن می شود. به طور کلی این گیاه دارای خواص زیادی من جمله: کمک به سم زدایی و بهبود عملکرد کبد، درمان سیروز و سرطان کبد، افزایش عملکرد غدد فوق کلیوی، بهبود بیماری صرع، مبارزه با سرطان تخمدان، درمان افسردگی به علت PMS یا یائسگی.

 

خرید گیاهان دارویی

 

منبع: سایت draxe.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *