گیاهان دارویی برتر ضد ویروس

تاریخ به روز رسانی: 3 مه 2019 – 13 اردیبهشت 1398

آیا تا حالا می دونستید بیش از 400 ویروس مختلف وجود دارد که می تواند عفونت هایی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا، هپاتیت و HIV را به وجود آورند. امروزه بسیاری از مردم به طور سالانه از واکسن های آنفولانزا استفاده می کنند اما باز هم چیزی حدود 80 درصد این افراد از دست ویروس ها مصون می مانند، دلیل این موضوع هم تغییر مداوم ویروس های آنفولانزا می باشد. علاوه بر این، این واکسن ها سیستم ایمنی بدن را به شیوه ای نامناسب و غیر طبیعی عادت می دهند، همچنین دارای مواد شیمیایی و نگهدارنده نیز هستند. خوشبختانه این مسئله هم راهکار طبیعی خود را دارد که خداوند در اختیار ما قرار داده است و آن هم استفاده از گیاهان ضد ویروس قوی می باشد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، التهابات را کاهش داده و عفونت ها را از بین می برند. در این مقاله با ما همراه باشید تا این گیاهان ضد ویروس را بشناسید.

منظور از گیاهان ضد ویروس چیست؟

گیاهان ضد ویروس همانطور که از اسم آن ها مشخص است مانع از گسترش ویروس ها می شوند. شما می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید بدون اینکه نگرانی خاصی بابت عوارض جانبی آن ها داشته باشید. بسیاری از این گیاهان دارویی ضد ویروس، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و بدن را قادر می سازد تا به ویروس ها حمله ور شده و آن ها را از بین ببرد. این موضوع حتی شاید بهتر از حمله به پاتوژن های خاصی باشد که داروهای شیمیایی برای آن طراحی شده اند. چرا که این پاتوژن ها دائما تغییر می کنند و این مسئله از بین بردن آن ها را دشوار می کند.

داروهای ضد ویروس گیاهی، نه تنها از عفونت های ویروسی جلوگیری کرده، بلکه سیستم ایمنی را تقویت می کنند و به عنوان داروهای طبیعی آنفولانزا به کار می روند. همچنین دارای مزایای زیادی برای سلامتی ما نیز می باشند مانند بهبود سیستم قلبی-عروقی بدن، هضم غذا و کاهش التهابات بدن.

10 گیاه دارویی برتر ضد ویروس:

 • آقطی سیاه یا انگور کولی

این گیاه دارویی در فرهنگ های مختلف برای سالیان زیادی است که به عنوان یک داروی طبیعی و یک گیاه ضد ویروس قوی مورد استفاده قرار گرفته است. آقطی سیاه با انواع عفونت ها شامل آنفولانزا، تبخال، عفونت های ویروسی و عفونت های باکتریایی مبارزه می کند. در یک مطالعه که در مجله پزشکی Alternative and Complementary منتشر شده است به این نتیجه رسیدند که می توان از گیاه آقطی سیاه به عنوان یک درمان سالم برای آنفولانزا A و B استفاده کرد. از اکثر بخش های گیاه آقطی سیاه من جمله گل ها، پوست، ریشه ها و برگ ها استفاده می شود.

 • سرخارگل یا اکیناسه

اکیناسه یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار می باشد که مصرف منظم این گیاه می تواند برای تقویت سیستم ایمنی و سلامت کلی بدن بسیار مفید باشد. شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد فیتوکمیکال های موجود در اکیناسه توانایی از بین بردن عفونت های ویروسی و تومورها را دارد. این گیاه دارویی حاوی ماده فعالی به نام اکیناسین می باشد که از سلول ها در مقابل نفوذ باکتری ها و ویروس ها محافظت به عمل می آورد. این موضوع باعث کاهش ابتلا به هرگونه عفونت در هنگام مصرف سرخارگل یا اکیناسه می شود.

برخی از مزایای اکیناسه شامل توانایی آن در کاهش درد، کاهش التهاب، بهبود مشکلات پوستی، درمان مشکلات تنفسی و بهبود سلامت روان می باشد.

 • گل همیشه بهار یا کالندولا

از گلبرگ های گل همیشه بهار از حدود قرن 12 برای اهداف پزشکی مورد استفاده  قرار گرفته است. این دمنوش ضد ویروس دارای مقادیر زیادی فلاوونوئید است که یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های طبیعی می باشد و از بدن شما در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند. همچنین با باکتری ها، ویروس ها و التهابات بدن مبارزه می کند. از گلبرگ های خشگ شده گل همیشه بهار در سرم ها، پمادها و شستشوها برای درمان عفونت، سوختگی، زخم ها و التهابات پوستی استفاده می شود.

طبق گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، از قطره های گوش حاوی کالندولا یا گل همیشه بهار، گاهی اوقات برای درمان عفونت های گوش در کودکان استفاده می شود بدون اینکه هیچ عوارضی داشته باشد.

 • سیر

آزمایشات نشان می دهد که سیر یک گیاه ضد ویروس قوی است و ترکیبات موجود در آن، در کشتن بسیاری از میکروارگانیسم ها نقش زیادی دارند، میکروارگانسیم هایی که مسئولیت به وجود آمدن عفونت های رایج و همچنین نادری، از قبیل سل، ذات الریه، برفک و تبخال هستند. به دلیل خواص ضد ویروسی سل از این ماده غذایی مفید برای درمان عفونت های چشم و گوش استفاده می شود.

برخی از مزایای سیر خام نیز شامل توانایی آن در کاهش خطر ابتلا به سرطان، کنترل فشار خون بالا، تقویت سلامت قلب و عروق و مبارزه با ریزش مو می باشد.

این گیاه برخلاف بوی بدی که دارد، بسیار مفید و سودمند می باشد. تحقیق و پژوهش بر روی این گیاه نتایج شگفت انگیزی را به ارمغان آورده است. از جمله می توان گفت سیر برای التهابات و ورم مفاصل و استخوان و فشارخون مفید می باشد. این گیاه می تواند برخی سلول های سرطانی را از بین ببرد و خطر ابتلا به سرطان ریه و پروستات را کاهش دهد. ضد میکروب و ضد باکتری و ضد قارچ بودن از دیگر خواص این گیاه می باشد.

 • گیاه استراگالوس یا گون

گیاه گون یا استراگالوس یکی از گیاهان دارویی ضد ویروس است که قرن ها است در طب چینی برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می شود. مطالعات علمی نشان داده است این گیاه دارای خواص ضد ویروسی بوده و می تواند از سرماخوردگی و انواع آنفولانزا جلوگیری نماید.

مطالعه ای در سال 2014 به بررسی تاثیر گیاه دارویی استراگالوس بر ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 پرداخت و محققان متوجه اثرات مهاری این گیاه در مقابل این نوع خاص از ویروس شدند. مطالعه دیگری که در مجله پزشکی چین منتشر شد، نشان داد که استراگالوس قادر به مهار رشد ویروس coxsackie B در موش ها است. این گیاه همچنین دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی نیز می باشد و برای درمان زخم های پوستی استفاده می شود. همچنین این گیاه یکی از 7 گیاه دارویی برای کاهش کورتیزول می باشد.

 • گیاه پنجه گربه یا دارسنا

از پوست و ریشه گیاه پای گربه در طول قرن ها در آمریکای جنوبی برای درمان بیماری ها و مشکلاتی من جمله تب، زخم معده، بهبود شرایط گوارشی و اسهال خونی استفاده می گردیده است.

پنجه گربه دارای خواص ضد ویروسی است و به عنوان درمان طبیعی تبخال استفاده می شود. مطالعات اولیه اثرات مثبت آن را بر روی HIV نیز نشان می دهد.

این گیاه دارویی دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب می باشد و از آن برای درمان مشکلات گوارشی نظیر زخم معده، سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، ورم مخاط روده بزرگ و سندروم روده چکه کن استفاده می شود.

 • زنجبیل یک دمنوش ضد ویروس

طب آیورودا توانایی زنجبیل را در تقویت سیستم ایمنی قبل از ثبت در تاریخ نشان می دهد. این طب سنتی معتقد است که زنجبیل به دلیل گرم کردن بدن قادر است انباشت سموم را در اندام ها و دستگاه های بدن مختل کند. همچنین در پاکسازی سیستم لنفاوی که به عنوان سیستم فاضلاب بدن شناخته می شود بسیار موثر می باشد. زنجبیل مانع از تجمع سموم در بدن می شود که در غیر اینصورت بدن به انواع عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی مبتلا می شد. سایر خواص زنجبیل برای سلامتی بدن شامل رفع حالت تهوع، کاهش درد، کاهش التهابات و بهبود دیابت می باشد.

 • ریشه شیرین بیان

شیرین بیان نقش مهمی را در درمان و پیشگیری از بیماری هایی نظیر هپاتیت C، آنفولانزا و HIV بازی می کند. مجله پزشکی ویرولوژی چین یک بررسی انجام داد که فعالیت ضد ویروسی ریشه بیان را توجه به وجود ماده ای به نام تری ترپنوئید تایید کرده است. مطالعه دیگری در سال 2010 خواص آنتی اکسیدانی شیرین بیان را نشان داد. که این موضوع باعث جلوگیری از فعالیت رادیکال های آزاد شده و بدن را از بسیاری از بیماری ها مصون می دارد. سایر خواص شیرین بیان به شرح زیر می باشد:

 • تسکین سریع گلودرد
 • درمان طبیعی سرفه
 • بهبود علائم سندروم روده چکه کن
 • خستگی آدرنال را بهبود می بخشد
 • کاهش درد
 • برگ زیتون

برگ زیتون دارای خواص ضد ویروسی قوی می باشد که این قابلیت را به این گیاه دارویی می دهد تا سرماخوردگی های رایج و ویروس های خطرناکی نظیر کاندیدا، مننژیت، ذات الریه، هپاتیت B، مالاریا، سوزاک و سل را درمان کند. همچنین قادر به مبارزه با عفونت های دندان، گوش و دستگاه ادراری می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که عصاره برگ زیتون به طور موثر در برابر تعدادی از میکروب های بیماری زا، از جمله برخی از ویروس هایی که باعث آنفولانزا و سایر عفونت های تنفسی می شوند، مبارزه می کند. ترکیبات قدرتمند موجود در برگ های زیتون، موجودات مهاجم را از بین می برند و اجازه نمی دهند که ویروس ها تکثیر شوند و عفونت بیشتری را به وجود آورند.

 • اورگانو یا پونه کوهی

برای استفاده از خواص دمنوش ضد ویروس پونه کوهی معمولا اسانس آن را از روش های خاصی استخراج می کنند. اما جالب اینجاست به ازای هر 1000 پوند برگ پونه کوهی فقط 1 پوند روغن پونه کوهی به دست می آید.

خواص روغن پونه کوهی نشان داد از بعضی آنتی بیوتیک ها، قوی تر عمل کرده بدون اینکه هیچگونه عوارض خاصی داشته باشد. علت خواص آنتی بیوتیکی پونه کوهی به دلیل وجود 2 ترکیب قوی به نام های تیمول و کارواکرول می باشد که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی هستند. بیش از 800 تحقیق علمی در مورد خواص کارواکرول و مزایایی که برای سلامتی ما دارند انجام شده است.

 • جوانه بروکلی

جوانه بروکلی به عنوان یکی از قدرتمندترین منابع ضد سرطانی شناخته می شود، و نیز جوانه های بروکلی 10 الی 30 مرتبه قوی تر از بروکلی های کامل هستند. مطالعات محققان نشان داده است که جوانه بروکلی سرشار از آنزیم های مفید، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد و به علت سولفارفان موجود در جوانه بروکلی این گیاه را برای جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی مفید می دانند.

 • نعناع

از دیگر گیاهانی که خاصیت ضد سرطانی دارند، می توان گیاه نعناع را نام برد. محققان به این باورند که گیاه نعناع خواص ضد سرطانی و ضد ویروسی دارد و برای سرطان پروستات و کبد مفید می باشد. گیاه نعناع می تواند در درمان آلرژی های فصلی استفاده شود، و تا حد زیادی علائم حساسیت های فصلی را کاهش دهد. ترکیبات موجود در گیاه نعناع باعث کاهش التهابات می شود، و نیز روغن نعناع فلفلی، تاثیر داروهایی که برای درمان عفونت به کار می روند، را بیشتر می کند.

 • مارچوبه

گیاه دارویی ضد ویروس مارچوبه

گیاه مارچوبه که یک گیاه ضد ویروس قوی می باشد، دارای ساقه باریک و قلمی بوده که سرشار از گلوتاتیون و ترکیبات ضد مسمومیت است. گیاه مارچوبه سموم تولید کننده سرطان را از بدن دفع می کند. این گیاه برای کاهش التهابات مفید می باشد و در درمان بیماری های همچون دیابت نوع دوم ، برخی سرطان ها و بیماری های قلبی استفاده می شود.

فولیت، کلسیم، زینک، ویتامین B، ویتامینC، ویتامینK ، منیزیم و آهن در مارچوبه موجود می باشد.

 • ریحان

گیاه ریحان برای محافظت از سلول ها در برابر بیماری هایی همچون آسم، ورم مفاصل و استخوان، التهابات روده ای، بیماری های قلبی، استفاده می شود. گیاه ریحان این ماموریت مهم را با توجه به بتا کاروتن و منیزم موجود در خود به نحو احسن انجام می دهد، و نیز ضد اکسیدانی، ضد ‌باکتریال و ضد التهابی می باشد.

 • بابونه:

این گیاه آرامبخش آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و آنتی‌باکتریال نیز می باشد.تحقیقات اولیه نشان می دهد که گیاه بابونه سلول های سرطانی را خنثی می کند. موثر بودن این گیاه در ترمیم سریع زخم ها، درمان سرماخوردگی، کاهش استرس،گرفتگی عضلات، و مقابله با عفونت های باکتریایی، ایجاد آرامش و کیفیت خواب بیشتر اثبات رسیده است.

خرید گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *