خواص داروهای گیاهی

آیا می دانستید 25 درصد از داروهای تجویز شده در دنیا از گیاهان دارویی تولید می شود؟ از 252 دارو در فهرست داروهای مهم سازمان بهداشت جهانی، 11 درصد به طور انحصاری از گیاهان دارویی تولید شده است. در واقع حدود 200 سال پیش اولین ترکیب دارویی یعنی مورفین از تریاک استخراج شده از گل خشخاش تولید شد. از آن به بعد دانشمندان بر روی گیاهان دارویی تحقیق کردند تا محصولات دارویی که امروز می شناسیم تولید کنند. اما بعد از سال ها استفاده از این محصولات شیمیایی، باکتری ها نسبت به آن ها مقاوم شده اند، به همین دلیل امروزه گرایش مردم به استفاده از محصولات و گیاهان دارویی بیشتر شده است.

امروزه میلیون ها دلار سرمایه گذاری برای به دست آوردن نتایج اثربخش از گیاهان دارویی صرف شده است. با توجه به این سرمایه گذاری ها هم، هنوز مقدار آن بسیار کمتر از سرمایه گذاری هایی است که در بخش صنعت داروهای شیمیایی انجام می شود. اما این مسئله نشان می دهد که رویکرد دانشمندان و محققان در حال تغییر از داروهای شیمیایی به سمت جایگزین های مناسب طبیعی می باشد.

 

شاید علاقه داشته باشید مقاله ۱۵ ادویه و گیاه دارویی برای پاکسازی و درمان کبد چرب را مطالعه نمایید.

 

در طول تاریخ بشر از محصولات و گیاهان دارویی برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع اسناد کتبی استفاده از گیاهان دارویی به 5000 سال قبل باز می گردد و در آن زمان ها گیاهان دارویی تنها داروی مورد استفاده بوده است.

امروزه از گیاهان دارویی برای درمان تعداد زیادی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. این بیماری ها شامل: درمان آلرژی، درمان آرتروز، میگرن، خستگی، عفونت های پوستی، زخم و سوختگی، مسمومیت های دستگاه گوارش و حتی سرطان می باشد. این مسئله نشان دهنده این است که غذا، دارو است. این گیاهان دارویی نسبت به داروهای شیمیایی ارزان تر هستند و درمان آن ها نیز مناسب تر بوده و اگر به اندازه مصرف شوند هیچگونه عوارضی هم ندارند.

دارو گیاهی چیست؟

داروهای گیاهی که به طور طبیعی عصاره مشتق شده از گیاهان دارویی می باشند و برای درمان بیماری ها به صورت محلی یا منطقه ای استفاده می شود. این محصولات ترکیبی از مواد شیمیایی ارگانیک است که ممکن است به صورت خام یا فرآوری شده از گیاه باشد.

به طور کلی داروهای گیاهی ریشه در فرهنگ هر منطقه ای از جهان دارد. در طب سنتی سیستم های مختلفی وجود دارد که فلسفه و شیوه های هر سیستم تحت تاثیر شرایط اجتماعی، محیطی و جغرافیایی قرار دارد. اما همه این سیستم ها دارای یک رویکرد مشترک می باشند. سیستم های شناخته شده طب سنتی مثل طب چینی و طب آیورودا به این نکته توجه دارند که باید بر روی سلامتی تاکید داشته باشیم تا بر روی بیماری ها. یعنی همان ضرب المثل معروف که می گوید پیشگیری بهتر از درمان است. با استفاده از گیاهان دارویی شفابخش مردم می تواند رشد کنند و بر شرایط خود کنترل داشته باشند و از یک زندگی سالم برخوردار باشند نه اینکه به دنبال یک بیماری بروند که ناشی از بهم خورد تعادل ذهن، بدن و محیط می باشد.

گرچه از داروهای گیاهی هزاران سال است که استفاده شده و جواب خود را پس داده است اما همچنان هم در حال حاضر در دنیای مدرن و غرب نیز از آن ها استفاده می شود. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که 80 درصد از مردم دنیا برای بخشی از مراقبت های پزشکی خود از گیاهان دارویی استفاده می کنند و بازار سالانه این محصولات 60 میلیارد دلار می باشد. افرادی که در ایالات متحده آمریکا بیشتر از داروهای گیاهی استفاده می کنند به 2 دلیل این کار را انجام می دهند. یکی گران شدن داروهای شیمیایی تجویزی و دوم گرایش به سمت داروهای طبیعی و ارگانیک.

 

خواص دارو گیاهی

 

شاید علاقه داشته باشید مقاله خرفه، خواص عجیب آن و نحوه استفاده از این گیاه دارویی را مطالعه نمایید.

 

همه گیاهان دارویی دارای بخش هایی هستند که برای درمان بیماری و کاهش علائم آن استفاده می شود. طب گیاهی از دانه های گیاهی، ریشه ها، برگ ها، پوست یا گل ها برای اهداف درمانی استفاده می کند. خواص زیستی این گیاهان دارای تاثیرات مفید زیادی می باشد. فاکتورهای دیگری نیز می باشد که در کیفیت داروهای گیاهی تاثیر می گذارد مثل محیطی که گیاه رشد کرده است و نحوه برداشت و پردازش آن گیاه. این گیاه دارویی یا به صورت خام فروخته می شود یا عصاره آن از طریق فرآیندهایی به کمک محلول ها یا آب استخراج شده و بعد فروخته می شود. نتیجه این کار تولید محصولات زیادی شامل اسیدهای چرب، استروئیدها، آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها، ساپونین ها و بسیاری از مواد مفید دیگر می باشد.

مزایای داروهای گیاهی:

 

  • مقرون به صرفه تر از داروهای شیمیایی و مدرن:

 

علم پزشکی مدرن طبیعتا دارای یک برچسب قیمت گران می باشد و داروها هم از این قضیه مستثنا نیستند. یکی از دلایلی که اخیرا استقبال مردم از داروهای گیاهی بیشتر شده است همین عامل می باشد که دیگر مردم نمی توانند هزینه داروهای ماه بعد خود را نیز پرداخت کنند.

موسسه پزشکی تکمیلی یک بررسی سیستماتیک را انجام داده است تا ارزیابی کند آیا داروهای گیاهی یک انتخاب مقرون به صرفه در درمان بیماری ها می باشد یا خیر. محققان دریافتند که محصولات طبیعی دارای اثربخشی هزینه در ارتباط با عمل جراحی و عوارض بعد از آن می باشد. هنوز هم تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز می باشد اما اطلاعات اولیه نشان می دهد که محصولات گیاهی ارزان تر از داروهای شیمیایی هستند.

 

  • در دسترس تر از داروهای شیمیایی هستند:

 

محصولات گیاهی مانند عصاره های گیاهی، روغن های ضروری و چای های گیاهی در بسیاری از مغازه ها و فروشگاه های مواد غذایی یافت می شوند. بنابراین قبل از خرید آن ها نیازی به ویزیت دکتر نیست و اینکار طبیعتا هزینه های مراقبت های سلامتی را به مراتب کمتر می کند. گیاهان دارویی به عنوان مکمل های غذایی طبقه بندی می شوند. بنابراین آن ها می توانند تولید شده، به بازار وارد شده و فروخته شوند بدون اینکه به FDA بروند.

 

  • دارای خواص سودمند و شفابخش

 

از گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مزمن و حاد و سایر بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی – عروقی، مشکلات پروستات، افسردگی، التهاب و تقویت سیستم ایمنی استفاده می شود. از 177 دارو که برای درمان سرطان در سرتاسر جهان شناخته شده است بیش از 70 درصد بر اساس محصولات طبیعی و ارگانیک یا ترکیبی شیمیایی از محصولات گیاهی استفاده شده است.

 

خرید گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فروشگاه فعال بوده و به کل کشور ارسال دارد.