نگهداری ادویه و گیاهان دارویی

شرایط نگهداری ادویه و گیاهان دارویی؟ این یک سوال خیلی مهم و کاربردی می باشد. ادویه جات و گیاهان دارویی هر چند شبیه سایر مواد غذایی فاسد و خراب نمی شوند اما اگر به خوبی نگهداری نشوند طعم، مزه و خاصیت خود را از دست می دهند. فصل بهار بهترین زمان است تا بطری های ادویه موجود در کابینت را مرتب کرده و ادویه های قدیمی تر را برای استفاده در سال جدید جلو بگذارید. علاوه بر تمیز کردن کابینت ادویه، ما چند راهکار را برای تازه تر نگه داشتن انواع ادویه و گیاهان دارویی بیان می کنیم.

شرایط نگهداری ادویه جات و گیاهان دارویی:

 

روش-نگهداری-ادویه-جات

 

  • ادویه جات را در جای خنک نگهداری کنید:

 

ادویه جات را در نزدیکی حرارت و اجاق گاز قرار ندهید. قرار گرفتن طولانی در معرض حرارت طعم و خاصیت ادویه را از بین می برد.

 

  • ادویه جات را در یک مکان تاریک نگهداری کنید:

 

هنگامی که ادویه جات و گیاهان دارویی در معرض نور خورشید یا هر نوع نور دیگری بخورد خاصیت خود را از دست می دهند. نور باعث خواهد شد تازگی و رنگ ادویه ها رو به تحلیل رود و ادویه های شما از رنگ های پر جنب و جوش به رنگ های خنثی تبدیل شود.

 

  • ادویه جات را ظرف مناسب قرار دهید:

 

اگر ادویه جات و گیاهان دارویی به مدت طولانی در معرض هوا به خصوص هوای در جریان باشد به سرعت طعم و عطر خود را از دست می دهد. این مسئله به این خاطر است که جریان هوا باعث از بین رفتن روغن های موجود در این ادویه جات می شود. این روغن ها باعث طعم و خاصیت این ادویه جات و گیاهان دارویی می باشد. بهتر است این مواد را در ظروف شیشه ای با یک درب محکم قرار دهید.

در اکثر مواقع نگهداری این چاشنی ها در یک بسته پلاستیکی مهر و موم شده می تواند مناسب باشد. با این حال اگر دیدید این مواد در حال از دست دادن رنگ خود هستند و یا بوی آن از کیسه خارج می شود بهتر است آن ها را داخل یک ظرف شیشه ای قرار دهید. اگر فکر می کنید این چاشنی ها در حال خراب شدن هستند می توانید آن را تست کنید. ادویه ها در صورتی که رنگ و بوی خوبی نداشته باشد مزه خوبی هم نخواهد داشت.

 

  • هر آن چه را نیاز دارید بخرید:

 

هنگامی که این محصولات را به اندازه می خرید، مطمئن هستید که آن ها تازه هستند و همه خواص خود را حفظ کرده اند. یک تمرین خوب برای اینکه چه میزان بخرید، هر وقت خرید داشتید یادداشت کنید طی چند روز تمام می شود و بر همین اساس در آینده میزان خرید خود را متوجه می شوید. به عنوان یک قاعده کلی یک سال بهترین زمان مصرف ادویه جات و گیاهان دارویی می باشد که تمام خواص و طعم و مزه خود را دارند. اما تا دو سال نیز از این محصولات می توانید استفاده نمایید.

خرید گیاهان دارویی

خرید ادویه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *