خواص برنجاسف

آیا دقیقا گیاه دارویی برنجاسف را می شناسید؟ برنجاسف یا درمنه یک گیاه مبتنی بر ریشه است که نام های مختلفی بر روی آن گذاشته شده است. مهمتر از همه تحقیقات نشان داده است این گیاه برای مبارزه با انواع بیماری ها، سرطان و درد مفاصل عملکرد بالایی دارد. شما می توانید انواع مختلفی از برنجاسف را در آسیا، شمال اروپا و بخش هایی از شمال آمریکا پیدا کنید. همچنین ممکن است این گیاه در باغچه حیاط شما باشد اما به آن توجه نکرده باشید.

 

مقاله پیشنهاد شده: ۸ خاصیت شگفت انگیز زردچوبه که با مصرف روزانه نصیب شما می شود

 

درمنه یا برنجاسف حاوی مقادیر بالای ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد که به کاهش مسائل گوارشی و روده ای همچون زخم ها، استفراغ، حالت تهوع و یبوست منجر می شود. اجزای موجود در این گیاه دارویی به عنوان یک درمان جایگزین برای برخی سرطان ها مورد آزمایش قرار گرفته است. در ادامه به بیان برترین خواص گیاه برنجاسف می پردازیم.

 

3 خاصیت اصلی درمنه یا برنجاسف:

 

  • کمک به زایمان

 

در اغلب موارد ، نوزادان چند هفته مانده تا تولد، سر نوزاد به صورت طبیعی شروع به حرکت به سمت مجرای خروجی می کند. اما در هر 25 تولد در یک مورد این اتفاق صورت نمی گیرد.

در طب سنتی چینی با استفاده از یک روش که به moxibustion مشهور است به عنوان یک راه حل طبیعی برای این شرایط خطرناک نگاه ویژه ای می شود. اما این روش چگونه کار می کند؟

در این روش در نقاطی که عمل طب سوزنی صورت گرفته شده توسط برگ های خشک گیاه برنجاسف گرم می شود. Moxibustion به روش های مختلفی قابل انجام است اما اساس آن معطوف کردن گرما بر نقاط مورد نظر می باشد. هنگام استفاده از این روش در بر عکس کردن جنین در شکم، نقطه ای خاص از طب سوزنی به نام BL67 که در نزدیکی انگشت پنجم پا قرار دارد عمل گرم سازی توسط گیاه درمنه یا برنجاسف صورت می گیرد. بر اساس یک مطالعه از سوی مجله انجمن پزشکی آمریکا، 75 درصد از 130 جنینی که روش Moxibustion در آن ها صورت پذیرفت باعث تغییر وضعیت جنین شد.

 

برنجاسف یا درمنه

 

مقاله پیشنهاد شده: ۶ مورد از برترین خواص آویشن را بشناسید

 

  • تسکین دهنده درد مفاصل

 

برنجاسف همراه با تکنیک moxibustion، نه تنها برای تصحیح وضعیت فیزیکی جنین، بلکه برای درمان انواع خاصی از آرتروز نیز موفق می باشد.

در یک مطالعه همان تکنیک چینی باستان برای درمان استئوآرتریت مورد استفاده قرار گرفت. از 110 شرکت کننده در این مطالعه، نیمی تحت درمان با تکنیک moxibustion قرار گرفتند و نیمی دیگر تحت درمان با پلاسبو قرار گرفتند. اما نتایج چگونه بود؟

در پایان تحقیقات، نتایج نشان داد گروه moxibustion شاهد کاهش 53 درصدی درد بودند و در مقابل گروه پلاسبو 24 درصد کاهش درد را تجربه کردند. در مورد زانو هم گروه moxibustion ، 51 درصد بهبود را تجربه کردند و در مقابل گروه پلاسبو فقط 13 درصد بهبود یافتند.

 

  • حمله به سلول های سرطانی و مالاریا

 

مطالعات انجام شده یا در دست انجام در مورد خواص احتمالی برنجاسف نشان می دهد که این گیاه دارویی حاوی ترکیبی به نام آرتمیسینین بوده که عامل کشنده سلول های سرطانی بوده و با سلول های سالم کاری ندارد. آرتمیسینین ماده ایست که تمایل زیادی به آهن دارد و از آن جا که سلول های سرطانی سرشار از آهن می باشند، آرتمیسینین در کشتن آن ها نقش فعالی دارد. سلول های مالاریا نیز سرشار از آهن می باشد و به همین دلیل برنجاسف برای درمان مالاریا نیز بسیار کارگشا می باشد.

 

برنجاسف در بارداری و تقویت قلب:

 

برنجاسف در بارداری

 

گیاه برنجاسف و یا به اصطلاح مردم محلی گیاه برنجاسک با نام یونانی دم شیر در طب سنتی به عنوان یک داروی گیاهی تقویت کننده قلب شناخته می شود. این گیاه برای درمان انواع اختلالات قاعدگی زنان در طب سنتی تجویز می شود.

همانطور که گفته شد این گیاه تقویت کننده قلب می باشد و از قسمت های خارج از خاک گیاه که همان بخش های هوایی گیاه می باشد ، به عنوان تقویت کننده قلب و برای درمان تپش قلب، اضطراب و مشکلات عصبی به کار می رود . در چین از این گیاه برای درمان دردهای قاعدگی و درمان اگزما استفاده می شود . استفاده از  این گیاه باعث تقویت انقباضات رحم می شود ، و برای کاهش دردهای قاعدگی و درمان انواع اختلالات قاعدگی زنان بسیار موثر می باشد .

در کتاب داروهای گیاهی نوشته دکتر فرهاد همت خواه آمده است که دانه های این گیاه برای درمان اختلالات قاعدگی و به عنوان تقویت کننده سیستم گردش خون کاربرد می رود . از خصوصیات این گیاه به گفته دکتر فرهاد همت خواه ، آرامبخش، محرک رحم، تقویت کننده ی قلب و ضد نفخ است . و دارای طبیعتی خنک، خشک، تلخ و تند می باشد.

ایشان اظهار کردند که از مصرف گیاه برنجاسف در دوران بارداری خودداری شود ، چرا که این گیاه اثر تحریک کنندگی بر رحم دارد . اما در هنگام زایمان برای تقویت انقباضات رحم می توان از آن استفاده کرد .

 

نکاتی که در مصرف گیاه برنجاسف باید رعایت کرد

 

خواص گیاه برنجاسف به گیاه بومادران ، قیصوم، درمنه ترکی و افسنطین شباهات زیادی دارد. و تمامی این گیاهان اثرات آنتی اسپاسم عضلات صاف و قطع خونریزی دارند. باید توجه داشت که این گیاه را در حد مجاز و به صورت متناوب و با نظریه پزشک مصرف نمود و مصرف آن با قرص رقیق کننده خون (وارفارین و آسپیرین)  ممنوع می باشد .

زنان باردار از گیاه برنجاسف و گیاهان مشابه آن هم چون بومادران و قیصوم و …. نباید استفاده کنند. در هنگام مصرف این گیاه از خوردن چربی ها باید پرهیز کرد.

خرید گیاهان دارویی

منبع: سایت draxe.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *