خواص روغن پونه کوهی

آنتی بیوتیک ها یکی از ابزارهای مورد علاقه پزشکان در مبارزه با عفونت های باکتریایی و بسیاری از مشکلات سلامتی می باشد. در حالی که یکی از گیاهان دارویی مهم که پزشکان برای درمان بیماران و اینگونه عفونت ها و باکتری ها اشاره ای به آن نمی کنند روغن پونه کوهی (اورگانو) می باشد.

روغن پونه کوهی در درمان عفونت ها بسیار قدرتمند می باشد و رقیب جدی داروهای آنتی بیوتیک است. در واقع این روغن گیاهی حاوی خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی بوده در حالی که عوارض جانبی مصرف داروهای آنتی بیوتیک را ندارد. عوارضی از قبیل: افزایش مقاومت بدن به آنتی بیوتیک ها، از بین رفتن باکتری های پروبیوتیک مفید روده، کاهش جذب ویتامین و…

در عین حال خواص روغن پونه کوهی فراتر از خواص ضد عفونی آن می باشد. این روغن چه چیزهای دیگری را درمان می کند؟ بعضی از نمونه هایی که روغن پونه کوهی می تواند تاثیرگذار باشد شامل:

 • قارچ پا به خصوص قارچ انگشتان وزشکاران
 • سرماخوردگی های رایج
 • التهاب لثه
 • دندان درد و گوش درد
 • برخی از مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل و SIBO (رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک)

 

حتما بخوانید: پونه کوهی – گیاهی دارویی با خواص اثبات شده

 

خواص پونه کوهی

گیاه دارویی پونه کوهی:

 

جالب است بدانید گیاه پونه کوهی از جمله گیاهان مفیدی می باشد، که دارای خواص ضد عفونت و آنتی بیوتیک می باشد.

افرادی که بیماری هایی مانند عفونت های قارچی در گوش و ناخن و هم چنین بانوانی که دچار عفونت های قارچی هستند می توانند از دمنوش این گیاه روزی سه مرتبه به عنوان آنتی بیوتیک استفاده کنند. دم کرده پونه کوهی برای درمان عفونت های ادراری بسیار مناسب می باشد. روش تهیه دمنوش پونه کوهی این طور است که یک قاشق مربا خوری پونه کوهی را در یک لیوان آب جوش می ریزید و به مدت 15 دقیقه می گذارید تا دم بکشد.

پونه کوهی می تواند از رشد باکتری هایی مانند سودوموناس آیروژنز و استافیلوکوکوس اورئوس جلوگیری کند. مطالعات و پژوهش ها نشان می دهند که پونه کوهی برای درمان عفونت ها که معمولا با علائمی هم چون خستگی، درد مفاصل، نفخ  و افزایش وزن همراه هستند، بسیار مفید می باشد.

خطر ابتلا به شایع ترین عفونت های قارچی را این گیاه کاهش می دهد. از دیگر خواص پونه کوهی می تواند سرعت  تولید سلول های سفید خون و سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. و هم چنین روند بهبودی بیمار را افزایش دهد.

 

روغن پونه کوهی چیست؟

 

پونه کوهی یا اورگانو گیاهی است از خانواده گیاه دارویی نعناع و بیش از 2500 سال است که به عنوان یک گیاه ارزشمند در بین مردم جهان رواج دارد و برای درمان ناراحتی های معده، بیماری های گوارشی و انواع سرماخوردگی مدت زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید شما تاکنون تجربه آشپزی با برگ های خشک شده یا تازه پونه کوهی را داشته باشید، اما روغن پونه کوهی فراتر از چیزی است که شما در سس پیتزا خود استفاده می کنید. در اقصی نقاط دنیا من جمله بخش های زیادی از اروپا، آسیای مرکزی و جنوبی از تقطیر گیاه دارویی پونه عصاره آن را که شامل تعداد زیادی از ترکیبات فعال و مفید است را استخراج می کنند. نکته جالب اینجاست از هر 1000 پوند پونه کوهی فقط 1 پوند روغن آن استخراج می شود این عناصر فعال در الکل محفوظ می ماند و در فرم اسانس به صورت موضعی استفاده می شود.

روغن پونه کوهی دارای دو ترکیب مهم به نام های تیمول و کارواکرول می باشد که تحقیقات فراوانی نشان داده این 2 ماده دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی قوی می باشند. بخش عمده این روغن از کارواکرول ساخته شده اما برگ های پونه کوهی حاوی ترکیبات مهم دیگری نظیر فنول ها، ترایترپینس، رزمارینیک اسید، اوسولیک اسید و اولئانولیک اسید می باشد که همگی در دسته آنتی اکسیدان ها قرار می گیرند.

 

6 خاصیت مهم روغن پونه کوهی به علاوه آخرین تحقیقات انجام شده

 

از روغن پونه کوهی برای چه کارهایی می توان استفاده کرد؟ ترکیب شیمیایی غالب در روغن پونه کوهی، کارواکرول می باشد که دارای کاربردهای فراوانی من جمله درمان آلرژی می باشد. تاکنون بیش از 800 مطالعه در مورد خواص کارواکرول در پایگاه PubMed منتشر شده است که نشان از خواص فراوان این ترکیب شیمیایی دارد. در این مطالعات به طور کلی به برخی از مشکلاتی که توسط کارواکرول مرتفع شده یا کاهش پیدا کرده است اشاره شده است من جمله:

 • عفونت های باکتریایی
 • عفونت های قارچی
 • انگل ها
 • ویروس ها
 • التهاب
 • آلرژی
 • تومورها
 • سوءهاضمه
 • کاندیدا

از آن جا که پونه خواص ضد میکروبی دارد برای حفظ کیفیت غذا در طول ذخیره سازی نیز کاربرد دارد.

 

حتما بخوانید: لیست کاملی از اعجاب انگیز ترین و پر خاصیت ترین ادویه جات و گیاهان دارویی

 

 • جایگزین طبیعی آنتی بیوتیک ها

 

مشکل استفاده مکرر از آنتی بیوتیک ها چیست؟ استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها علاوه بر اینکه باکتری هایی که مسئول عفونت هستند را از بین می برد، باکتری های مفیدی را که برای سلامت بدن ضروری هستند نیز از بین می برند.

وال استریت ژورنال یک مقاله فوق العاده را درباره خطرات احتمالی استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها منتشر کرد. نویسنده در آن مقاله بیان می کند که تحقیقات نشان داده است پزشکانی که بیشتر از حد ضروری آنتی بیوتیک تجویز می کنند باعث می شود که باکتری های خوب و بد هر دو از بین بروند.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمیایی که مورد نیاز نیست، می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود. اینکار باعث می شود باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها و سایر داروها مقاوم شده و اثرگذاری به مراتب کمتری بر آن ها داشته باشد. علاوه بر این همانطور که گفتیم این آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های خوب بدن را که برای هضم غذا، تولید ویتامین و مصون بودن از عفونت ها مفید می باشند را از بین ببرند.

 

 • مبارزه با عفونت ها و رشد بیش از حد باکتری ها

 

در این قسمت یک خبر خوب برای استفاده کمتر از آنتی بیوتیک ها بیان می کنیم. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن پونه کوهی در مبارزه با چندین نوع باکتری عملکرد بسیار خوبی دارد. باکتری هایی که به طور رایج با آنتی بیوتیک ها درمان می شدند.

 • ده ها مطالعه تایید کرده اند که می توان از روغن پونه کوهی به جای آنتی بیوتیک های مضر برای بعضی از نگرانی های بهداشتی استفاده کرد.
 • در سال 2011 مجله غذا و دارو مطالعه ای را منتشر کرد. در این مطالعه به ارزیابی اثرات ضد باکتریایی روغن پونه کوهی بر روی 5 نوع مختلف باکتری پرداخته شده بود. پس از بررسی نتایج به طور معناداری خواص ضد باکتریایی این روغن بر روی هر 5 نوع باکتری تایید شد. بیشترین تاثیر بر روی باکتری Coli بوده که نشان می دهد این روغن گیاهی به منظور ارتقا سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از مسمومیت های غذایی مرگبار می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • یک تحقیق که بر روی موش های آزمایشگاهی صورت پذیرفت و در مجله Revista Brasileira de Farmacognosia منتشر شد شواهد دیگری از خواص روغن پونه کوهی منتشر کرد: تحقیقات نشان داد علاوه بر باکتری های Listeria و coli ، روغن پونه کوهی توانایی مبارزه با قارچ های بیماری زا را نیز دارا می باشد.
 • مطالعات دیگری نشان می دهد که ترکیبات فعال در روغن پونه من جمله تیمول و کارواکرول می تواند در مبارزه با دندان درد و گوش دردهای ناشی از عفونت های باکتریایی بسیار موثر باشد.

 

پونه کوهی

 

 • کمک به کاهش عوارض جانبی داروهای شیمیایی

 

یکی از امیدوار کننده ترین خواص روغن پونه کوهی که در تحقیقات اخیر نشان داه شد کاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای شیمیایی می باشد. این مطالعات این امید را به افرادی می دهد که به دنبال راهی برای مدیریت و کاهش رنج های ناشی از مصرف داروهای شیمی درمانی و بیماری های مزمنی مثل آرتروز هستند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی پزشکی تجربی و بالینی نشان داد که فنول موجود در روغن پونه کوهی باعث ایجاد محافظت در مقابل اثر سمیت متوترکسیت methotrexate در موش ها می شود. متوترکسیت یا MTX یک دارو است که برای درمان بیماری های زیادی از سرطان گرفته تا آرتروز روماتوئید استفاده می شود و عوارض جانبی خطرناکی را برای فرد به همراه دارد. محققات معتقدند این خاصیت روغن پونه کوهی به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن می باشد.

 

 • کمک به درمان پای قهرمانان

 

یک مطالعه نشان می دهد که ترکیب حرارت، نمک و روغن های گیاهی از جمله پونه دارای اثرات مهاری بر علیه دو نوع باکتری به نام های mycelia of T. rubrum و conidia of T. mentagrophytes می باشد که باعث ایجاد عفونت های قارچی رایجی در میان پای ورزشکاران می شود.

بعد از آزمایش فعالیت های ضد قارچی 11 روغن گیاهی بر روی باکتری های مسبب قارچ پای ورزشکاران، محققان متوجه شدند روغن پونه کوهی دارای بیشترین تاثیر را بر این باکتری گذاشته است. بعد از روغن پونه به ترتیب آویشن، پوست دارچین و میخک بیشترین تاثیر را بر روی باکتری گذاشتند.

 

 • کمک به درمان مشکلات گوارشی

 

تعدادی از ترکیبات موجود در پونه کوهی با آرام سازی ماهیچه های دستگاه گوارش به هضم بهتر غذا کمک می کنند. همچنین این ترکیبات در به تعادل رساندن بین باکتری های خوب و بد در روده موثر هستند. تیمول که یکی از ماده های فعال روغن پونه می باشد شباهت زیادی به ماده فعال نعناع یعنی منتول دارد. به مانند منتول، تیمول هم ممکن است باعث نرم شدن بافت های گلو و معده شود که این موضوع می تواند تاثیر به سزایی در کاهش ریفلاکس معده (GRED)، سوزش سر دل و ناراحتی های بعد غذا شود.

از آن جا که این روغن گیاهی به تعادل باکتری ها کمک کرده و از رشد بیش از حد مخمر جلوگیری می کند، می تواند یک درمان طبیعی برای بیماری هایی نظیر کاندیدا، SIBO و رشد بیش از اندازه باکتری های روده کوچک باشد. SIBO یک مشکل گوارشی شایع می باشد که موجب گاز، نفخ و عدم تحمل بسیاری از غذاهای کربوهیدراتی می شود. پونه کوهی مانع تکثیر باکتری ها می شود و می تواند مشابه داروهای آنتی بیوتیکی مانند ریفاکسیمین برای درمان عفونت هایی که بر سلامت دستگاه گوارش و جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد استفاده شود.

در یک مطالعه که در سال 2014 در مجله پیشرفت های جهانی پزشکی و سلامت منتشر شد نشان داد که آنتی بیوتیک های گیاهی به اندازه آنتی بیوتیک هایی که برای درمان SIBO تجویز می شود موثر هستند. این مطالعه به این صورت بود که 104 بیمار مبتلا به SIBO طی 4 هفته تحت درمان ریفاکسیمین یا آنتی بیوتیک های گیاهی قرار گرفتند و محققان به نتایج جالبی دست پیدا کردند. نتایج نشان داد که 46 درصد بیماران درمان شده با آنتی بیوتیک های گیاهی، علائم بهبودی بیماری را تجربه کردند و در مقابل فقط 34 درصد بیماران درمان شده با ریفاکسیمین، علائم بهبودی را تجربه کردند.

 

 • مناسب برای بهبود شرایط التهابی مانند IBD (بیماری التهاب روده) و روماتیسم

 

پونه کوهی در هر دو شکل خشک و تازه دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان می باشد. این ترکیبات مانع از فرآیند استرس اکسیداتیو در بدن شده و رادیکال های آزاد را از بین می برد و این موضوع می تواند باعث جلوگیری از فعالیت های جهش زا، سرطان و حتی پیری شود.

یک مطالعه نشان داد ترکیب آویشن و روغن پونه کوهی می تواند در کاهش سیتوکسین های التهابی موثر باشد و در نتیجه می تواند باعث کاهش کولیت (نوعی بیماری التهابی در روده) در موش ها شود. سایر مطالعات نشان می دهد این روغن گیاهی در درمان اختلالات تنفسی، رشد تومور و آرتروز روماتوئید مفید است.

 

تقویت پوست و مو با گیاه پونه کوهی

 

 • پاک سازی پوست صورت از جوش و آکنه

برای پاک سازی پوست صورت از جوش و آکنه، دمنوش و چای پونه و هم بخور پونه توصیه می شود. گیاه پونه گوهی به دلیل داشتن خاصیت آنتی میکروبی و ضد التهاب پوست صورت را از جوش و آکنه پاک می کند.

 • جوان سازی پوست صورت

برای کاهش چین و چروک پوست صورت به یک آب رسان قوی نیاز دارید. روغن پونه کوهی یک آب رسان مناسب برای جوان سازی و کاهش چین و چروک پوست صورت شما می باشد.

 • درمان ریزش مو

برای درمان ریزش مو و مستحکم کردن فولیکول مو بهتر است قبل از رفتن به حمام از روغن پونه کوهی استفاده کنید. موهای خود را 30 دقیقه قبل از حمام به روغن پونه آغشته کنید.

 

منبع:سایت draxe.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *