خواص سیاه دانه

در این مقاله از بررسی خواص گیاهان دارویی به بررسی خواص سیاه دانه پرداخته ایم. سیاه دانه را می توان شاهکار طبیعت برای انسان نامید. خواص بی شمار سیاه دانه بر هیچکس پوشیده نیست. در این مقاله به طور جزئی به خواص درمانی آن پرداخته ایم.

 

سیاه دانه

 

نامهای رایج:

سیاه تخمه، سیاه نسوج، سیاه سرنیچ، شونیز.

Nigella Sativa, bastard nigella, black cumin.

 

قسمت های دارویی:

دانه های گیاه.

 

خصوصیات ظاهری:

گیاهی است علفی و یک ساله، پوشیده از کرکی ظریف و برگهای تقسیم شده با بریدگی های بسیار عمیق، به طوری که این بریدگی ها برگ را به صورت تعدادی نوار باریک در می آورند. رنگ برگ های سیاه دانه سبز غباری است. گل های آن منفردند. برگچه های زیر گل درشت و به رنگ آبی یا سفیدند. این گیاه دارای گلبرگ هایی بسیار کوچک و به شکل سر چپق است. دانه های آن کوچک و سیاه اند و با فشار اندک بوی مطبوعی از آن استشمام می شود.

 

مقاله پیشنهادشده: ۱۸ گیاه دارویی برتر که طول عمر شما را افزایش می دهد

 

خواص گیاه سیاه دانه

 

طبیعت:

بسیار گرم و خشک است.

 

ترکیبات شیمیایی:

دانه این گیاه حاوی ۳۰ تا ۴۰ درصد ماده روغنی، 5/0 تا 5/1 درصد اسانس نامطبوع، مواد قندی گوناگون و مواد صمغی است.

 

خواص درمانی و موارد مصرف:

 • لاغرکننده، رقیق و خارج کننده خلط سینه ، تصفیه کننده خون، دافع اخلاط زیان آور، زیادکننده ادرار و شیر، خشک کننده ترشحات زخم ها و خنثی کننده خون کثیف ناشی از سردی است. بخور و اسپری آن دورکننده حشرات، ضد اسپاسم و قولنج و مسکن سرفه است.
 • مخلوط آن با عسل تنگی نفس آسمی ها را برطرف می کند.
 • برای استفراغ خونی و خونریزی سینه مفید است.
 • ضد یرقان و عطش و مؤثر در درمان نارسایی کبد و طحال است.
 • روغن آن رنگ پوست را باز و شفاف می کند.
 • خوردن آن با سرکه ضد انگل های گوارشی، مؤثر بر ویروس هاری و عقرب گزیدگی است. همچنین خنثی کننده گزیدگی دیگر حشرات، مانند زنبور است.
 • خوردن آن با سکنجبین ضد تب و مؤثر بر سنگ کلیه است.
 • مالیدن آن با سرکه خال ها و پوسته ریزی بدن را برطرف می کند.
 • ضماد آن با آمونیاک رقیق شده تومورها و خال ها را از بین می برد.
 • مخلوط این گیاه با سرکه ضد کچلی است و در رفع اگزماهای تر بسیار مؤثر است.
 • خوردن آن با عسل برای دردهای قاعدگی و خوردنش با روغن گل سرخ برای جرب و خارش های پوستی و آلرژی ها مفید است.
 • کوبیده آن با موم و حنا و روغن زیتون بهترین دارو برای جلوگیری از ریزش مو و روییدن دوباره آن است.
 • مالیدن آن با گلاب برای زخم های خارش دار ساق پا (قارچی، جرب، پسوریازیس و اگزما) مفید است.
 • مالیدن سیاه دانه با آمونیاک رقیق شده به سر برای درمان کورک های آبدار سر و خوردن آن با عسل برای لرزش اندام ها و لقوه و مالیدن ضماد آن به جلو سر (ملاج) برای آبریزش دائم بینی و زکام های فصلی مؤثر است. همچنین مالیدن ضماد آن با روغن به نواحی دردناک و متورم مفید است.
 • مضمضه آن با سرکه مسکن درد دندان و خوردن آن با کندر و روغن زیتون مؤثر در تقویت قوای جنسی و ناتوانی جنسی و نیز ضد دردهای پراکنده ناشی از ضعف عمومی است.
 • این گیاه گرم است و رطوبت ها را خشک میکند. اخلاط را اعتدال می بخشد و آنها را رقیق می کند. ضد فشار خون، زیادکننده شیر، ضد اسپاسم و محلول آن در روغن زیتون بهترین داروی رفع آلرژی است.
 • ضماد آن با سرکه محلل زگیل ها و خوراکی و مالیدنی آن دارویی مؤثر بر بیماری برص است.
 • دم کرده و پودر سیاه دانه با عسل داروی مؤثری برای دردهای مفصلی است. اگر با روغن گل سرخ خورده شود، برای درخشان کردن پوست صورت مفید است. اگر با عسل خورده شود، برای سنگ کلیه و مثانه و رفع تب های مزمن مفید است.
 • مالیدن محلول سیاه دانه و سرکه بر پوست برای رفع خارش و حساسیت پوست مفید است.
 • بوداده سیاه دانه با موم و روغن حنا یا روغنی دیگر ضد ریزش موست و رویش آن را نیز تسریع می کند.
 • بوییدن سیاه دانه برای رفع لرزش اندام و ناراحتی های عصبی مفید است. زیرا بر روی اعصاب مرکزی تأثیر می گذارد.
 • سیاه دانه محرک نیروی جنسی است.
 • این گیاه هیستامین موجود در برونش های آسمی را خنثی می کند.

 

مقاله پیشنهاد شده: روغن خردل؟ استفاده کنیم یا نکنیم؟ خواص آن چیست؟

 

گیاه سیاه دانه

 

آنگونه که در بسیاری منابع آمده، سیاه دانه برای درمان بیش از ۳۰ بیماری به کار می رود. مخلوط سیاه دانه با دیگر داروهای گیاهی نیز در درمان برخی بیماریها مفید است که شماری از آنها از این قرارند:

1. آسم و برونشیت: خوردن مخلوط یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه در قهوه و نیز مالیدن این روغن هر شب موقع خواب به قفسه سینه در درمان آسم و برونشیت مؤثر است. برای درمان این بیماری از بخور مخلوط روغن با آب داغ نیز استفاده می شود.

2. رشد مو و جلوگیری از سفید شدن مو: برای این امر از روغن سیاه دانه به این روش استفاده می شود. ماساژ روغن سیاه دانه، به طوری که مطمئن شویم روغن به ریشه مو نفوذ کرده است. سپس، شستن مو و ماساژ سر با آب لیمو و باقی            مانده روغن تا پانزده دقیقه. بعد از آن، شستن سر با سدر و بعد خشک کردن آن. همچنین خوردن یک قاشق مرباخوری از آن با چای و قهوه مفید است.

3. افزایش ترشح شیر: ۲۵۰ گرم عسل را با ۲۵۰ گرم سیاه دانه مخلوط کرده، سپس، دو قاشق غذاخوری از آن را با یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه مخلوط و روزانه میل کنند.

۴. سرماخوردگی و تورم مخاط بینی: دانه های سیاه دانه را سوزانده، داخل روغن سیاه دانه یا هر روغن گیاهی دیگر بریزند و روزی سه یا چهار بار، به صورت قطره، در بینی بچکانند.

۵. فیبروزکیستیک: ماساژ روغن سیاه دانه به قفسه صدری و همچنین نوشیدن یک قاشق مرباخوری از آن با یک قاشق مرباخوری عسل در درمان این بیماری تأثیر دارد. خوردن این دارو تا روزی سه بار مفید است.

۶. دیابت: یک فنجان سیاه دانه، یک فنجان دانه ترتیزک، نصف فنجان دانه انار و نصف فنجان شاه تره را با هم مخلوط و آسیاب کنید. سپس، نصف قاشق مرباخوری از این مخلوط را با یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه یا روغن خردل بیامیزید و تا یک ماه قبل از صبحانه بخورید.

٧. اسهال: مخلوط یک فنجان ماست را با سیاه دانه همراه نهار و شام، تا هنگام رفع علائم اسهال، مصرف کنید.

۸. کمر درد: ماساژ روغن سیاه دانه نسبتا ولرم توأم با حرکات کششی و نیز روزی سه بار خوردن یک قاشق مرباخوری روغن در درمان کمردرد مؤثر است

9. درد دندان و لثه: سرکه سیب را با جوشانده سیاه دانه و روغن سیاه دانه مخلوط و سپس برای شست و شوی دهان و ماساژ لثه استفاده کنید.

۱۰. سردرد: مالیدن روغن سیاه دانه به پیشانی و پشت گوش و بستن سر و خوردن یک قاشق مرباخوری از روغن سیاه دانه صبح ناشتا برای رفع سردرد مفید است.

11. التهاب مفاصل و کشاله ران: درمان آن با شست و شوی ناحیه مبتلا با صابون و سپس خشک کردن آن و مالیدن روغن سیاه دانه به موضع حاصل می شود. این عمل سه روز تکرار شود.

۱۲. دیسک: ماساژ روغن گرم برای کاهش درد مفید است.

۱۳. سرفه های خشک: خوردن یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه با قهوه، دو بار در روز، و ماساژ روغن به جلو و پشت سینه برای رفع سرفه مفید است.

۱۴. بیماری های چشم و اختلال دید: خوردن یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه با آب هویج، صبح ناشتا و ماساژ روغن سیاه دانه روی پلک ها، نیم ساعت قبل از خواب، مفید است.

۱۵. آب ریزش و تورم مخاط بینی ناشی از سرماخوردگی: بخور سه تا چهار قطره از روغن سیاه دانه شبی یک بار در درمان آن مؤثر است.

۱۶. سنگ کلیه و کیسه صفرا: ۲۵۰ گرم سیاه دانه با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط و دو قاشق مرباخوری از این مخلوط در نصف فنجان آب گرم و نصف قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه صبح ناشتا میل شود.

۱۷. بیماری های زنان: یک قاشق سیاه دانه را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده، با جوشانده آنیسون پنج بار در روز مصرف کنید و همراه آن دو قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه نیز مصرف کنید.

۱۸. حساسیت فصلی: یک لیوان آب لیموی رقیق شده را با یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه دو بار در روز مصرف کنید، تا رفع علائم صورت گیرد.

۱۹. سستی و ضعف: یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه را با یک لیوان آب پرتقال، هر روز صبح به مدت ده روز، میل کنید.

۲۰. فشار خون: مخلوط یک قاشق مرباخوری سیاه دانه و دو عدد سیر همراه با یک نوشیدنی صبح ناشتا میل شود. همچنین هر سه روز بدن را با روغن سیاه دانه در مقابل آفتاب ماساژ دهید و تا یک ماه این عمل را تکرار کنید. کنید.

۲۱. لکه های قرمز و سفید پوست و جذام: ماساژ مخلوط روغن سیاه دانه با سرکه سیب، به مدت پانزده روز، برای رفع این بیماری مفید است.

۲۲. تقویت حافظه: جوشانده یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه در ۱۰۰ میلی گرم نعنا، هر روز به مدت پانزده روز، مصرف شود.

۲۳. مننژیت : بخور روغن سیاه دانه و خوردن یک قاشق غذاخوری آب لیموی ترش با روغن هر صبح و عصر در درمان مننژیت مؤثر است.

۲۴. بیماری عصبی: یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه با یک فنجان قهوه، سه بار در روز، میل شود.

۲۵. بازیافتن سلامت بعد از جراحی: یک قاشق مرباخوری روغن زیتون و سیاه دانه میل شود. مالیدن این مخلوط به صورت و شستن آن بعد از یک ساعت نیز مفید است.

۲۶. گرفتگی عضلات: ماساژ روغن سیاه دانه برای گرفتگی عضلات مفید است.

۲۷. بی خوابی: نوشیدن یک قاشق مرباخوری روغن سیاه دانه همراه با آب گرم بسیار مفید است.

۲۸. ناتوانی جنسی: ۲۰۰ گرم سیاه دانه و ۲۰۰ گرم عسل و ۱۰۰ گرم کندر و ۵۰ گرم روغن سیاه دانه و ۵۰ گرم روغن زیتون را مخلوط و یک قاشق غذاخوری از آن را همراه غذا میل کنید.

۲۹. انگل ها: استفاده از سرکه و روغن سیاه دانه برای درمان آن مفید است.

۳۰. تقویت لثه: سیاه دانه را در سرکه جوشانده و به محلول روغن سیاه دانه اضافه شود. شست و شوی لثه با این محلول در تقویت لثه مفید است.

۳۱. بی حسی، فلج و پرش عضلات: بی حسی و ناتوانی در کنترل عصب صورت، فلج عصب زوج هفتم و پرش عضلات با بخور روغن سیاه دانه با آب جوش درمان شدنی است.

۳۲. حفظ قدرت بدن: ماساژ تمام بدن با روغن سیاه دانه سبب تنظیم وزن بدن می شود.

 

 

منبع: برگرفته از کتاب فواید و خواص درمانی چهل گیاه نوشته دکتر محمد دریایی

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *