خواص سنبل الطیب

آیا از بی خوابی رنج می برید یا اینکه خسته از یک روز کاری سخت هستید و به دنبال یک خواب آرامش بخش و با کیفیت؟ آیا می دانید گیاهان دارویی هستند که می توانند با کمترین هزینه شما را از بی خوابی نجات دهند، استرس های زندگی را از شما دور کند و یک خواب طبیعی را برای شما به ارمغان آورند؟ گیاه سنبل الطیب از این دست گیاهان دارویی می باشد. ریشه های گیاه سنبل الطیب به طور گسترده ای مورد احترام جمع زیادی از پزشکان به خاطر خواص آرامبخشی و ضد اضطرابی اش می باشد. استفاده از این گیاه در دمنوش های خواب آور بسیار رایج می باشد.

سنبل الطیب حاوی روغن ها و ترکیباتی از جمله: والرنیک اسید، سزکویی ترپن و والپوتریات ها می باشد. این ترکیبات فعال مسئول توانایی سنبل الطیب در تولید اثرات آرامش بخش، خواب آور و ترمیم کننده سیستم عصبی مرکزی می باشد.

 

حتما بخوانید: بهترین گیاهان دارویی که مردم بیشتر استفاده می کنند

 

ریشه سنبل الطیب

 

5 خاصیت مهم سنبل الطیب برای سلامتی:

 

 • ایجاد یک خواب شبانه طبیعی و آرام:

 

مطالعات نشان می دهد که مصرف سنبل الطیب می تواند مدت زمانی را که طول می کشد تا خوابتان ببرد را به طور موثری کاهش می دهد. و همچنین کیفیت خواب را افزایش می دهد. بر خلاف بسیاری از قرص های خواب آور که دارای عوارض جانبی بسیاری هستند، گیاه سنبل الطیب عوارض جانبی بسیار کمی دارد و ممکن است باعث خواب آلودگی صبحگاهی شود.

معمولا سنبل الطیب را برای اثرگذاری بیشتر با سایر گیاهان دارویی خواب آور و آرام بخش مثل بادرنجبویه ترکیب می کنند. در یک مطالعه انجام شده بر روی کودکان دارای اختلالات خواب نشان داد که 81 درصد این کودکان که ترکیب سنبل الطیب و بادرنجبویه را مصرف کرده اند به مراتب خواب راحت تری داشتند نسبت به افرادی که تحت درمان با پلاسبو بودند.

چگونه سنبل الطیب باعث می شود شما خواب خوبی داشته باشید؟ سنبل الطیب حاوی یک ماده شیمیایی به نام لینارین می باشد که دارای اثرات آرامش بخشی است. عصاره این گیاه دارویی با افزایش سطح GABA (گاما آمینو بیوتریک اسید) مغز باعث آرامش شما می شود. گاما آمینو بیوتریک اسید یک انتقال دهنده عصبی در دستگاه عصبی مرکزی می باشد که مقادیر مناسب از آن اثرات آرامش بخشی بر روی بدن دارد.

 

 • کاهش استرس و اضطراب

 

همانطور که گفته شد سنبل الطیب باعث افزایش سطح گاما آمینو بیوتریک اسید در مغز می شود. این ماده به تنظیم سلول های عصبی کمک کرده و اضطراب را کاهش می دهد. داروهای شیمیایی نظیر آلپرازولام و دیازپام برای اثرگذاری در بدن میزان گابا (GABA) را در بدن افزایش می دهند. والرنیک اسید و والرنول، ترکیبات موجود در سنبل الطیب به عنوان عامل های ضد اضطراب شناخته می شوند.

بسیار جالب است که گیاهی دارویی می تواند اثراتی مشابه و حتی بهتر از داروهای شیمیایی داشته باشد، بدون اینکه عوارض خاصی را برای فرد به همراه داشته باشد. اگر شما از داروهای ضد افسردگی یا آرامش بخش دیگری استفاده می کنید از گیاه سنبل الطیب استفاده نکنید.

 

 • فشارخون را کاهش می دهد

 

اکنون که متوجه شدید سنبل الطیب برای داشتن یک ذهن و بدن آرام بسیار مفید می باشد، حتما شگفت زده می شوید وقتی بدانید این گیاه دارویی در کاهش فشارخون و بهبود سلامت قبل نیز بسیار کارساز می باشد. همان ترکیبات فعالی که در خواص قبلی به آن اشاره شد بر روی تنظیم فشارخون نیز تاثیر گذار هستند.

داشتن فشارخون بالا امروزه امری شایع شده و علت بسیاری از سکته ها و حملات قلبی می باشد. سنبل الطیب می تواند به طور طبیعی فشارخون را کاهش داده و آن را در سطح سالمی تثبیب کند تا تاثیر مثبتی بر سلامت قلب شما بگذارد.

 

حتما بخوانید: ۱۱ خاصیت علمی و درمانی فلفل سیاه برای ذهن و بدن

 

 • کاهش مشکلات و دردهای ناشی از قاعدگی

 

ماهیت آرام بخشی سنبل الطیب می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای تسکین دردهای دوران قاعدگی باشد. این گیاه می تواند مشکلات و رنج های ناشی از دوران قاعدگی را به خوبی کاهش دهد و این موضوع برای خانم هایی که ماهانه از مشکل PMS رنج می برند یک خبر خوب می باشد.

اما این گیاه چگونه این کار را می کند؟ سنبل الطیب ماهیتا دارای اثرات آرامش بخشی و ضد اسپاسم می باشد بدین معنی که اسپاسم و گرفتگی عضلات را سرکوب کرده و به عنوان یک آرام کننده طبیعی عضلات عمل می کند. یک مطالعه که در دانشگاه آزاد ایران انجام شده است نشان داد که سنبل الطیب می تواند به طور موثری در کاهش انقباض شدید عضلات رحم در دوران قاعدگی عمل نماید و دردهای ناشی از این دوران را به خوبی کاهش دهد.

 

 • کمک به مدیریت استرس

 

با کاهش استرس و ایجاد یک خواب خوب در شب، سنبل الطیب می تواند با مدیریت استرس ها و اضطراب های زندگی کمک کند. استرس های مداوم و سخت باعث ایجاد اضطراب شده و این خود موجبات استرس های بعدی می شود و این چرخه باطل ادامه دار خواهد بود.

با افزایش سطح گابا، ذهن و بدن شما آرام می شود و از آن جا که آرامش ضد استرس می باشد، سنبل الطیب می تواند یک روش عالی کاهش استرس و افزایش کیفیت زندگی شما شود.

بر اساس آخرین تحقیقات پزشکی، سنبل الطیب با حفظ سطح هورمون سروتونین در بدن، به طور همزمان فشارهای روحی و فیزیکی را کاهش داده یا از بین می برد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی می باشد که برای داشتن یک خلق و خوی مناسب برای بدن لازم می باشد.

 

 • افزایش تمرکز در کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)

 

سنبل الطیب باعث افزایش سطح گابا در بدن می شود. نقش گابا موجب اضطراب، بی حوصلگی و رفتار وسواسی می شود که اغلب در کودکان مبتلا به بیش فعالی مشاهده می شود.

یکی مطالعه روی 30 کودک 5 تا 11 ساله که به مدت سه هفته و در هر روز 3 بار سنبل الطیب دریافت می کردند نشان داد که به خوبی علائم بیش فعالی در کودکان را کاهش داد. این اثرات مثبت پس از یک هفته از قطع درمان از بین رفتند.

در یک مطالعه دیگر بر روی 169 کودک زیر 12 سال با اختلال بیش فعالی نشان داد، مصرف ترکیب سنبل الطیب و بادرنجبویه باعث افزایش تمرکز و کاهش بیش فعالی می شود.

 

 

یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 37 نفر مبتلا به سندروم پای بی قرار نشان داد که مصرف سنبل الطیب می تواند به طور قابل توجهی علائم این اختلال را کاهش دهد و موجب خواب آلودگی روزانه شود. با این شواهد هنوز به طور قطعی این اثر را نپذیرفته اند.

 

حتما بخوانید: آخرین تحقیقات در مورد خواص زردچوبه، ادویه ای مهم ایرانیان

 

والرین

 

به غیر از این خواص، مطالعات زیاد دیگری هم در مورد خواص سنبل الطیب انجام شده است اما به طور قطعی این خواص اثبات نشده است که شامل موارد زیر می باشد:

 

 • ممکن است علائم دوران یائسگی را کاهش دهد.
 • می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.
 • می تواند در مراقبت های سرطان موثر باشد.
 • می تواند احتمال وقوع تشنج را کاهش دهد.
 • می تواند از سرگیجه جلوگیری نماید.
 • می تواند مشکلات گوارشی را بهبود بخشد.
 • می تواند حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود بخشد.
 • می تواند باعث افزایش خواب دیدن شود.
 • می تواند مشکلات کلیوی را بهبود بخشد.

 

سنبل الطیب

 

مقایسه سنبل الطیب و ملاتونین:

ملاتونین یک هورمون ساخته شده در غده صنوبری یا پینه آل بدن می باشد که ارتباط تنگاتنگی با چرخه خواب انسان دارد. وقتی خورشید غروب می کند و شب می شود، غده پینه آل فعال شده و شروع به تولید ملاتونین می نماید و در جریان خون آزاد می شود.

معمولا این اتفاق ساعت 9 شب اتفاق می افتد و سطح ملاتونین در بدن افزایش می یابد و احساس خواب در شما کم کم افزایش می یابد. این روند افزایشی حدود 12 ساعت ادامه دارد و تا 9 صبح فردا ادامه پیدا می کند. در طول روز ملاتونین در بدن بسیار کم می شود که گاهی قابل تشخیص نمی باشد. سطوح پایین ملاتونین با مشکل بی خوابی ارتباط مسقتیم دارد.

سنبل الطیب نیز برای درمان بیخوابی سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد. سنبل الطیب با افزایش سطح گابا در مغز، به کاهش فعالیت های مغز کمک می کند و باعث می شود شما به راحتی به خواب بروید.

فواید:

هم از ملاتونین و سنبل الطیب برای درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو اثرات مثبتی بر فشارخون دارند.

از سنبل الطیب برای درمان اضطراب، استرس و اسپاسم های عضلانی استفاده می شود. از ملاتونین علاوه بر تاثیر در خواب، برای خواص ضد سرطانی هم مورد تحقیق قرار گرفته است. همچنین نوید بخش درمان بیماری آلزایمر و ALS نیز می باشد.

عوارض جانبی محتمل:

سنبل الطیب ممکن است عوارضی از قبیل سردرد، سرگیجه، مشکلات معده داشته باشد.

ملاتونین ممکن است عوارضی از قبیل سردرد، افسردگی کوتاه مدت، خواب آلودگی در روز، سرگیجه، گرفتگی معده به همراه داشته باشد.

احتیاط ها:

 • سنبل الطیب در صورتی که با مکمل های با خواص القاء خواب مصرف شود می تواند خستگی شدیدی را برای شما به همراه داشته باشد.
 • در هنگام مصرف ملاتونین با ترکیبات ضد انعقادخون و ترکیبات آرامش بخش حتما احتیاط بیشتری داشته باشید.
 • سنبل الطیب و ملاتونین را هرگز با هم مصرف نکنید چرا که می تواند اثرات آرامش بخش آن می تواند بسیار قوی باشد. چرا که هر دو ترکیب سیستم عصبی را آرام می کند و باعث افزایش خواب می شوند. شما نباید ملاتونین را با سایر ترکیبات خواب آور مصرف کنید چرا که ممکن است برای شما ایمن نباشد.
 • به طور کلی نباید ملاتونین و سنبل الطیب را با سایر مکمل های مشابه به طور همزمان و بدون نسخه پزشک برای رسیدن به هدف خواب آوری مصرف نمایید.

 

خرید گیاهان دارویی

 

منبع: سایت draxe.com

سایت selfhacked.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *